piątek, 4 stycznia 2013

Zabytki Rabki

Rabka-Zdrój to miejscowość kojarzona przede wszystkim z kompleksem uzdrowisk. Dodatkowym walorem jej okolic jest piękne położenie w obrębie Beskidu Wyspowego i otoczenie licznych potoków. Nie można jednak zapomnieć, że Rabka to miasteczko oferujące odwiedzającym nie tylko fizyczny odpoczynek, lecz również szereg innych, wyjątkowych na tle innych polskich miast atrakcji.

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest z pewnością pochodzący z 1606r. drewniany kościółek, będący obecnie siedzibą Muzeum Etnograficznego im. Władysława Orkana. Całe wnętrze budynku pokryte jest gontem, a sam kościółek jest doskonałym przykładem ludowej sztuki ciesielskiej. Zbudowano go z drewna modrzewiowego i wsparto na kamiennych fundamentach. W XVIII w. poddano go przebudowie i dodano barokową dzwonnicę.

Drewniany ołtarz główny, przedstawiający Świętą Trójcę pochodzi natomiast z XIX wieku. Funkcję muzeum budynek pełni od 1936 roku. Muzeum dysponuje bogatą kolekcją świątków ludowych i doskonale przedstawia kulturalny dorobek lokalnej społeczności. Wart zobaczenia jest również położony nieopodal budynek „organistówki” z XIX wieku, przeniesiony spod kościoła w Niedźwiedziu, gdzie też pełnił funkcję karczmy.

Naprzeciw stacji kolejowej znajduje się jedyny w Polsce pomnik św. Mikołaja. Będąc w centrum Rabki-Zdrój warto również zajrzeć do kościoła powołania św. Teresy (dawnej kaplicy zdrojowej) lub też zobaczyć szereg starych obiektów uzdrowiskowych, pamiętających XIX wiek tj. willi „Kazimierz”, „Anioł”, „Luboń” oraz „Pod Trzema Różami”. Działa tutaj również Państwowy Teatr Lalek „Rabcio”, którego historia sięga roku 1949 i pełna jest wielu sukcesów artystycznych.

Całe rodziny mogą aktywnie spędzić czas w słynnym parku rozrywki „Rabkoland”. Na jego terenie znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu, gromadzące pamiątki związane z kawalerami tego odznaczenia. Jedną z nowszych atrakcji Rabki-Zdroju jest uruchomiona w 2006r. fontanna przed Kawiarnią Zdrojową oraz funkcjonujące od roku 2009 tężnie solankowe w Parku Zdrojowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz