środa, 20 lipca 2011

Raba Wyżna

Raba Wyżna to wieś będąca siedzibą gminy, położona nad rzeką Rabą w Kotlinie Rabczańskiej. Podobnie jak większość miejscowości położonych na tym terenie, Raba Wyżna pochwalić się może atrakcyjnym dla turystów położeniem i klimatem.

Historia Raby Wyżnej


Raba Wyżna w źródłach historycznych pojawia się stosunkowo późno. Pierwsza informacja o niej pochodzi z 1581 roku, kiedy to właścicielem Raby Wyżnej był Spytek Jordan. Wiadomo, że już wcześniej powstał we wsi pierwszy, drewniany kościół, który jednak nie zachował się do naszych czasów.

Parafię w Rabie Wyżnej erygowano już w 1580 roku, co świadczyć może o tym, że sama miejscowość istniała dużo wcześniej. Kolejnymi właścicielami tej pięknie położonej wsi byli Sierakowscy herbu Ogończyk (w XVIII wieku), Wilkoszewscy (w XIX stuleciu) oraz Głowińscy.

Najciekawszym obiektem w tej miejscowości jest XX-wieczny dworek otoczony malowniczym parkiem, na terenie którego spotkać można wiele pomnikowych drzew (m.in. dwie limby). Sam pałac w stylu secesyjnym powstał w 1902 roku. Jego właścicielami byli Jan i Róża Zduń. Po nich odziedziczyła dwór ich córka Wanda, która poślubiła Kazimierza Głowińskiego.

W dworze od lat międzywojennych działał również pensjonat, w którym podejmowano przybywających na wypoczynek do Raby Wyżnej gości. W 1940 roku majątek Głowińskich skonfiskowali Niemcy. W ręce rodziny pałac powrócił w 1999 roku. Drugim zabytkowym obiektem w Rabie Wyżnej jest pochodzący z XVII wieku kościół parafialny.

Lata powojenne w Rabie Wyżnej


Po wojnie nastąpił rozwój wsi. W latach 70-tych XX wieku Raba Wyżna stała się siedzibą gminy. Od 2000 roku działa we wsi Dom Opiekuńczo-Leczniczy im. Błogosławionej Siostry Faustyny.
Najnowszą atrakcją turystyczną wsi jest krzyż milenijny, postawiony w 2000 roku na stokach Rabskiej Góry. Jest on wierną kopią krzyża znajdującego się na Giewoncie. W pobliżu krzyża znajduje się kolejny ciekawy obiekt – kapliczka świętego Huberta, patrona myśliwych.

Znani mieszkańcy Raby Wyżnej


Raba Wyżna pochwalić się może wieloma znanymi mieszkańcami. To właśnie tutaj urodzili się kardynał Stanisław Dziwisz oraz znana polska pianistka Halina Ekier. Raba Wyżna to również rodzinna miejscowość poetki Wandy Czubernatowej, która na co dzień prowadzi życie zwyczajnej wiejskiej gospodyni.

Jej twórczość zasługuje na wyróżnienie chociażby tylko z tego względu, że artystka pisze nie tylko językiem literackim – niektóre z jej utworów napisane są gwarą podhalańską, co chyba najlepiej świadczy o jej przywiązaniu do tych stron. W rabie Wyżnej wychowywał się również Ryszard Orski – rzeźbiarz związany z Zakopanem oraz z Chicago.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz