niedziela, 1 maja 2011

Ponice

W gminie Rabka-Zdrój znajduje się interesująca wieś o nazwie Ponice, leżąca nad spływającą ze zboczy Starych Wierchów Poniczanką. Rzeka ta od samego początku była główną osią wsi. Malowniczo wciągnięte w pasmo Gorców Ponice są atrakcyjną dla turystów miejscowością, chociaż pozostają w cieniu swej słynnej sąsiadki Rabki.

Historia Ponic


Najdawniejsze dzieje Ponic są związane z sąsiednią Rabką. Pierwsza wzmianka o terenach, na których powstała wieś, pojawiają się w połowie XIII stulecia. Z ówczesnych przekazów dowiadujemy się, że w tym właśnie czasie Teodor Gryfina nadał okoliczne ziemie cystersom. Jako samodzielna wieś Ponice pojawiają się jednak dopiero w XVI wieku.

Wchodziły wtedy w skład dóbr rabczańskich, które stanowiły własność Spytka Jordana z Zakliczyna. Po nim Ponicami władali przedstawiciele takich rodów jak Zebrzydowscy, Przyłęccy, Komorowscy, Zubrzyccy. Na dłużej objęła wieś w posiadanie rodzina Kadenów. W ich ręce Ponice trafiły w 1895 roku i stanowiły ich majątek aż do momentu upaństwowienia w 1948 roku.

Ponice przez długi czas należały do parafii w Rabce. Samodzielna parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski, została tutaj erygowana dopiero w 1985 roku. Nie znaczy to jednak, że życie religijne w Ponicach wcześniej nie istniało. Wręcz przeciwnie. W miejscowości tej zachowało się do dnia dzisiejszego sporo przydrożnych kapliczek, które były przedmiotem kultu dawnych mieszkańców Ponic. Są one najliczniej występującymi na terenie wsi zabytkami. Oprócz nich z zabytkowych obiektów w Ponicach warto zwrócić uwagę na stary młyn znajdujący się na pograniczu Rdzawi i Ponic. W miejscowości tej spotkać się można jeszcze z nielicznymi już przykładami dawnego budownictwa ludowego.

Dlaczego warto odwiedzić Ponice?


Ponice są również dobrą bazą wypadową w góry. Można stąd dostać się na Maciejowi oraz na Stare Wierchy.

Miejscowość tę warto odwiedzić zwłaszcza w ostatnią niedzielę lipca. Wtedy właśnie odbywa się w Ponicach coroczny festyn regionalny, podczas którego turyści mają możliwość zapoznać się z oryginalnym folklorem tej wsi.

Ponice mogą się pochwalić własną, ciekawą gwarą, tradycją oraz strojem ludowym. Na specyficzny charakter tutejszej gwary oraz obrzędowości wpłynęło przede wszystkim położenie wsi na styku dwóch wielkich kultur: podhalańskiej i krajowskiej.

Dzisiaj tradycja ta już powoli zanika, ale dzięki istniejącemu w Rabce-Zdroju Muzeum im. Władysława Orkana zachowana zostaje pamięć o niej. W tym muzeum bowiem można zobaczyć wiele przedmiotów pochodzących właśnie z Ponic.

Warto odwiedzić tę miejscowość. Atrakcyjnie położona, w pobliżu Rabki, jest miejscem cichym, spokojnym, a jednocześnie atrakcyjnym pod względem zarówno turystycznym jak i krajobrazowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz