sobota, 20 października 2012

Rabka Zdrój dla rowerzystów

Znana przede wszystkim jako uzdrowisko oraz główny punkt wypadowy w Gorce, Rabka-Zdrój i jej najbliższe okolice to miejsce, które turyści piesi docenili już dawno. Okolice tego popularnego uzdrowiska zdobyły również uznanie rowerzystów, których coraz częściej można spotkać na szlakach w okolicy Rabki.

Z myślą o rowerzystach powstają nowe trasy rowerowe, o różnej długości i różnym stopniu trudności. Pamiętać jednak należy, że górska okolica, przez którą prowadzą kolarzy szlaki, jest wymagająca i dla kogoś, kto rozpoczyna dopiero swą przygodę z kolarstwem może być dużym wyzwaniem. Ale cóż. Być może łatwo nie będzie, za to atrakcji i pięknych widoków na trasie nie zabraknie.

Kolarze, podobnie jak turyści piesi, mogą liczyć na to, że atrakcji na szlaku nie zabraknie. Na trasie ich wędrówek znajdą się i atrakcyjne punkty widokowe, i ciekawe zabytki.

Rabka-Zdrój ma dla rowerzystów cztery ciekawe propozycje. Każda z tras zaczyna się i kończy w Rabce. Najkrótsza pętelka ma długość 30 kilometrów, najdłuższa – 45,5 kilometra. Każda z nich jest atrakcyjna i jej pokonanie daje dużą satysfakcję. Co najważniejsze, są to trasy bezpieczne, po których rowerzysta może spokojnie się poruszać.

W kraju, w którym nagminnie zapomina się o turystach wędrujących na dwóch kółkach, Rabka-Zdrój ze swoimi czterema dobrze przygotowanymi trasami rowerowymi jest zjawiskiem niemal wyjątkowym.

Trasy krótsze


Najkrótsza trasa prowadzi przez Rabkę, Olszówkę, Niedźwiedź, Porębę Wielką przez Jasionów do Rabki. Nieco dłuższa, bo licząca sobie 31,5 kilometra jest trasa prowadząca z Rabki-Zdroju do Raby Wyżnej, a następnie przez Sieniawę, Klikuszową – Rdzawkę z powrotem do Rabki. Choć niezbyt długa, trasa ta niejednemu dała już w kość, a to za sprawą dość licznych podjazdów, które trzeba na tym odcinku pokonać.

Dość trudna i wymagająca dobrej kondycji jest licząca sobie 36,5 kilometra długości trasa zaczynająca i kończąca się w Rabce, a prowadząca przez takie miejsca jak Harkabuz, Odrowąż, Pieniążkowice, Bielanka oraz Raba Wyżna.

Trasa najdłuższa


Dla tych najbardziej zaawansowanych w turystyce rowerowej przygotowano najdłuższą trasę. Zaczyna się ona w centrum Rabki-Zdroju, prowadzi przez Chabówkę, Rokiciny Podhalańskie do Raby Wyżnej. Aby dotrzeć z Raby do miejscowości Harkabuz, trzeba się trochę wysilić. Leśna droga łącząca te miejscowości, pnie się dość ostro pod górę. Za to odsapnąć można w drodze do Spytkowic, na której dla odmiany na rowerzystów czaka zjazd. Przyjemna odmiana. W Spytkowicach można również zrobić małą przerwę przy drewnianym kościółku. Ze Spytkowic asfaltową drogą należy wrócić do Raby Wyżnej, i dalej przez Chabówkę do Rabki-Zdroju.

Trasy tematyczne w Parku Zdrojowym


Ofertę turystyczną dla odwiedzających Rabkę-Zdrój rowerzystów wzbogacają dodatkowo cztery tematyczne trasy rowerowe, rozpoczynające się na terenie Parku Zdrojowego.

Cztery trasy kolarskie i cztery krótsze trasy tematyczne, zaczynające i kończące się w centrum Rabki-zdroju to być może nie dużo. Z pewnością niejeden rowerzysta chciałby czegoś więcej. Jeśli jednak porównamy to, co oferuje kolarzom Rabka-Zdrój z tym, co czeka na nich w innych uzdrowiskach i miejscowościach turystycznych, wynik jest całkiem niezły. Można liczyć na to, że w najbliższym czasie turystyczna oferta Rabki-Zdroju zostanie rozbudowana o dodatkowe trasy dla miłośników coraz modniejszego i popularniejszego u nas kolarstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz