niedziela, 12 sierpnia 2012

Nowy Targ

Nowy Targ jest największym miastem Podhala (według danych z 31 grudnia 2009 roku miasto liczyło około 33 330 mieszkańców) i stanowi główny ośrodek handlowy, komunikacyjny oraz przemysłowy tego regionu.

Miasto charakteryzuje się przepiękną górzystą okolicą, jego piękno podkreślane jest również przez zbieg Białego i Czarnego Dunajca, które poza miastem łączą się już w jedną rzekę. To właśnie tutaj ma początek jeden z najsłynniejszych i zarazem najstarszych spływów kajakowych w Europie imienia Tadeusza Pilarskiego. Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową dla miłośników różnorodnych odmian sportów czy wędrówek po górach.

Znajduje się tutaj pasmo Gorców z najwyższym szczytem Turbaczem (1314 m n.p.m.), nieopodal leży również jezioro Czorsztyńskie, na którym odbywają się liczne imprezy sportów wodnych. Po terenach górzystych często poruszają się miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerach MTB czy też motocyklach terenowych.

W okolicy znajdują się również 4 parki narodowe: Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy. W dzielnicy Kowaniec miłośnicy zimowego szaleństwa skorzystać mogą z wyciągów narciarskich Zadział oraz Długa Polana, poza tym w bliskim sąsiedztwie znajdują się także większe ośrodki narciarskie, takie jak Białka Tatrzańska czy Bukowina Tatrzańska.

Z ważniejszych zabytków Nowego Targu należy wymienić przede wszystkim dwa kościoły: kościół pod wezwaniem św. Anny oraz kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Pierwszy pochodzi najprawdopodobniej z końca XV wieku, natomiast budowa drugiego datowana jest na 1346 rok. Warto więc zdecydować się na odkrycie naprawdę ogromnego potencjału turystycznego Nowego Targu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz