wtorek, 8 stycznia 2013

Bukowina Tatrzańska

W dzisiejszym artykule, ostatnim w tym miesiącu, skupimy się nad jedną z pięknych podhalańskich wsi – Bukowiną Tatrzańską. Zapraszamy do lektury!

WSTĘP


Pierwsze wzmianki na temat Bukowiny pojawiły się w siedemnastym stuleciu. Wsią turystyczną stała się ona w okresie międzywojnia, obecnie zaś stanowi teren turystyczno-wypoczynkowy. Końcem 2008 roku otwarty został kompleks rekreacyjny Terma Bukowina, zaś w 2009  - Stacja Narciarska Rusin-ski.

DOM LUDOWY


Jedna z największych atrakcji Bukowiny i jeden z największych drewnianych budynków w naszym kraju,  istniejący od 1931 roku (choć historia związana z jego powstaniem rozpoczęła się znacznie wcześniej). W głównej części budynku  znajduje się sala teatralna (dwieście miejsc siedzących). Na drugim piętrze mieści się Izba Regionalna,,  gdzie prezentowane jest  wyposażenie podhalańskich gospodarstw domowych  z  przełomu XIX i XX wieku – można tam także obejrzeć ludowe stroje góralskie. W przyziemiu znajduje się  Bukowiańska Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru  i Sztuki  Ludowej oraz Świetlica, w której odbywają się wystawy  oraz imprezy kulturowe o charakterze ludowym. Na najniższym poziomie umieszczono kuźnię wraz  z piecem ceramicznym.

WYCIĄGI NARCIARSKIE


Bukowina Tatrzańska to prawdziwy raj dla amatorów szusowania po stokach – znajduje się tu ponad 20 wyciągów! Największy kompleks  narciarski  to Olszański Wierch (10  wyciągów,  oświetlane i ratrakowane, część jest naśnieżana), dalej należy wymienić Centrum (3 wyciągi orczykowe), Wysoki Wierch (4 wyciągi), Głodówkę (3 wyciągi) oraz Wierch Szymkówkę (2 wyciągi) i Wierch Rusiński (na terenie którego  działa wspomniana Stacja Rusin-ski). Przy wyciągach  znajdują się szkółki  narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu.

TERMY BUKOWINA


Wspomniany wcześniej kompleks wodny łączy w sobie obiekt  uzdrowiskowy i rehabilitacyjny,  a także rozrywkowy. Na  terenie term  znajduje się 12 basenów, można także skorzystać z hotelu, sauny lub spa.

SZLAKI TURYSTYCZNE


Miłośnicy wędrówek górskich również znajdą w Bukowinie i okolicach coś dla siebie. Mogą mianowicie skorzystać z kilku szlaków turystycznych, takich jak z Wodogrzmotów lub przez Świstkówkę do Doliny Pięciu Stawów, nad Czarny Staw, do Dolinki za Mnichem, Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem lub z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA


Osoby pragnące wziąć udział  we  Mszy Świętej mogą to uczynić (w dni powszednie) o godzinie 7.00 i 19.00 (od października do kwietnia o 17.00) oraz (w niedziele i święta) 8.00, 9.30, 11.00 i 19.00 (od października do kwietnia o 17.00, w styczniu i lutym o 20.00). Każdego roku obchodzone są dwa odpusty – w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w niedzielę po  2 sierpnia (Święto Matki Bożej Anielskiej).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz