czwartek, 10 listopada 2011

Kościoły w Rabce Zdroju

Górale znani są ze swej zadziorności i dużej religijności. Nic więc dziwnego w tym, że w samej Rabce-Zdroju znajdziemy aż cztery ważne obiekty sakralne, w których na nabożeństwach spotykają się miejscowi i turyści.

Drewniany kościółek w Rabce


Największą atrakcją jest bez wątpienia możliwość wzięcia udziału w nabożeństwie w zabytkowym, drewnianym kościółku pw. św. Marii Magdaleny. Znajduje się on przy ulicy Orkana 2 i na co dzień służy jako muzeum. Msze święte odbywają się tu sporadycznie, tylko z okazji ważnych rocznic lub świąt kościelnych i państwowych.

Kościół ten jest nie tylko najważniejszym obiektem sakralnym w Rabce-Zdroju – to również jej najważniejszy zabytek. Zbudowany w pierwszych latach XVII wieku, jest perełką architektury drewnianej w tym regionie. Zbudowany zgodnie z góralską tradycją, pochwalić może się pięknym wnętrzem. Zdobi go oryginalna polichromia, która powstała w 102 roku oraz bogate, rokokowe ołtarze boczne. Sam ołtarz główny utrzymany jest w stylu barokowym.

We wnętrzu tej świątyni zobaczyć można również ciekawe rzeźby sakralne datowane na XVII-XIX wiek. Tu na szczególną uwagę zasługuje grupa Ukrzyżowania z XVII wieku, której autorem jest Stanisław Gosina ze Skawy. Oprócz wyposażenia związanego bezpośrednio z funkcją sakralną tego obiektu, w kościółku zobaczyć można dawne sprzęty i wyroby ludowe, zebrane w muzealnej części świątyni. Muzeum funkcjonuje tutaj od lat międzywojennych.

Kościół Parafialny św. Magdaleny w Rabce Zdrój


Typowe sakralne funkcje pełni sąsiadujący z drewnianym kościołkiem neogotycki kościół parafialny św. Marii Magdaleny. Powstał on w chwili, gdy mały kościółek przestał wystarczać szybko rozrastającej się parafii. Budowę tej murowanej świątyni nadzorował architekt Sławomir Odrzywolski. Nowy kościół budowano w latach 1902-1908, zaś w 1923 roku miała miejsce jego uroczysta konsekracja.

Sześć lat później kościół zyskał nową ozdobę – piękną polichromię wykonaną przez Giebułtowskiego – artystę malarza pochodzącego z Oświęcimia. Największą atrakcją w tej świątyni jest łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Rabczańskiej, który został tu przeniesiony ze starego kościoła.

Kościół św. Teresy w Rabce Zdroju


W centrum uzdrowiska, przy ulicy Parkowe 9, znajduje się kolejny kościół. Od 1978 roku jest to świątynia parafialna pw. św. Teresy. Jest to stosunkowo nowy obiekt sakralny. Jego najstarszą część stanowi prezbiterium, pochodzące z 1927 roku. W latach 80-tych dobudowana została do niego nawa.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zaryte


Najmłodszym kościołem w Rabce jest kościół parafialny Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajduje się on z dala od centrum, w Rabce-Zaryte. Kościół ten wybudowano w 1987 roku, zaś tutejsza parafia została erygowana dwa lata później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz