piątek, 18 stycznia 2013

Słonka

Górskich potoków w okolicy Rabki-Zdroju jest tyle, że nie sposób zapamiętać nazw ich wszystkich. Dla większości turystów ich nazwy nie mają większego znaczenia. Wystarczy zapytać kogoś o potoki płynące przez centrum uzdrowiska, by zauważyć, że tylko nieliczni potrafią wymienić ich nazwy.
Jednym z wielu gorczańskich potoków przepływających przez Rabkę-Zdrój i zasilających wody rzeki Raby jest potok Słonka. Jego nazwa nawiązuje do występujących w okolicach Rabki, odkrytych jeszcze w epoce średniowiecza złóż solanek, które zapoczątkowały uzdrowiskową karierę Rabki-Zdroju.

Źródła Słonki


Ten skromny potok przepływa niemal przez całą Rabkę, jednak rzadko kiedy turyści zwracają na niego uwagę. Potok ten jest prawym dopływem Raby. Ma on swoje źródła na stokach gorczańskich szczytów Bardo (948 m. n.p.m.) oraz Wierchowa (942 m. n.p.m.). Jak większość górskich potoków, również Słonka potrafi płatać figle. Zazwyczaj spokojny potok może nieźle zaskoczyć ludzi, zwłaszcza w okresie zwiększonych opadów.

Ten potoczek w pierwszych kilometrach swego biegu płynie stromymi wąwozami przez zalesione stoki górskie. Następnie wkracza w głęboką dolinę wciśniętą pomiędzy grzbiety Barda i Szumiącej (841 m. n.p.m.), na której mają swe źródła liczne drobniejsze cieki wodne, zasilające wody Słonki. Tylko na tym odcinku potok Słonka poszczycić się może typowo górskim charakterem. W Rabce-Zdroju ma on już charakter potoku całkowicie ujarzmionego przez człowieka.

W znacznej części potok Słonka jest uregulowany. Przepływa on przez gęsto zaludnione przysiółki i osiedla Rabki-Zdroju, m.in. osiedle Słoneczna, osiedle Chopina oraz osiedle Słoneczna Skarpa. Do Raby wpada na terenie tego znanego uzdrowiska w okolicy osiedla Sądecka.

Słonka w centrum Rabki ZdrójZanim jednak Słonka wpadnie do Raby, musi pokonać niemal całe centrum Rabki-Zdroju. Wędrując po centrum uzdrowiska ulicą Jana Pawła II oraz Aleją Tysiąclecia, poruszamy się praktycznie brzegiem tego potoku. Chociaż Słonka jest mniej malownicza niż płynąca z drugiej strony Parku Zdrojowego rzeczka Poniczanka, warto się przespacerować wzdłuż tego potoczku.

Nad potokiem Słonka oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie na terenie Rabki-Zdroju znajduje się wiele ważnych obiektów, m.in. dworzec autobusowy, lodowisko, stadion Klubu Sportowego „Wierchy” oraz skate-park.

W pobliżu potoku Słonka umieszczono również rabczański Szpital Miejski. Atrakcyjne położenie oraz malowniczość doliny potoku Słonka docenili mieszkańcy Rabki-Zdroju, którzy w pobliżu tego potoczku utworzyli szereg pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych. Chętnych na pobyt w tych obiektach nie brak, bo i do centrum stąd zaledwie parę kroków, i widoki piękne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz