poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Raba Niżna

Położona w gminie Mszana Dolna, pomiędzy Mszaną a Rabką-Zdrojem miejscowość Raba Niżna to miejscowość coraz bardziej ceniona przez turystów. Wczasowiczów przyciąga tu m.in. atrakcyjne położenie wsi w Kotlinie Rabczańskiej, na pograniczu dwóch ciekawych pasm górskich: Gorców oraz Beskidu Wyspowego.
Pierwsze wzmianki o terenach zajmowanych obecnie przez Rabę Niżną pojawiają się w XIII stuleciu, kiedy to okoliczne ziemie stanowiły własność cystersów. Pierwsze miejscowości dotyczące już konkretnie Raby Niżnej pojawiają się w XV wieku.

Zabytki Raby Niżnej


Zabytków w Rabie Niżnej jest niewiele. Są to głównie przydrożne kapliczki. Największą atrakcją jest zbudowany w XIX wieku dwór w stylu klasycystycznym, który pierwotnie należał do Franciszka Borowskiego i właśnie z jego inicjatywy został wybudowany. Jego kolejnym właścicielem był zaś hrabia Chomentowski.

Ten pochodzący z Kresów ziemianin był właścicielem dworu do 1945 roku. Po wojnie w dworku tym mieścił się zakład opiekuńczo-wychowawczy dla trudnych chłopców, za którego prowadzenie odpowiadali księża Michalici.

Drugim ciekawym obiektem znajdującym się w Rabie Niżnej jest budynke XIX-wiecznej stacji kolejowej, który pojawił się m.in. na planie filmu opowiadającego o przygodach Wojaka Szwejka.

Własnego kościoła mieszkańcy Raby Niżnej doczekali się dopiero w latach 70-tych XX wieku, zaś w 1982 roku została tutaj erygowana parafia św. Józefa Robotnika. Wcześniej miejscowość należała do parafii w Olszówce.

Podobnie jak większość beskidzkich miejscowości, Raba Niżna mocno ucierpiała w latach II wojny światowej. Górska okolica sprzyjała prowadzeniu działalności partyzanckiej, silnie rozwinięty był tu również ruch oporu. Działalność taka została oczywiście ukarana przez Niemców, którzy spalili znaczną część wsi.

Atrakcyjność turystyczna Raby Niżnej


Dziś Raba Niżna jest miejscowością atrakcyjną dla turystów o każdej porze roku. Z myślą o miłośnikach zimowego szaleństwa utworzono w jej okolicy szereg tras narciarskich. Dla tych, którzy preferują piesze wędrówki po górach, miejscowość jest świetną bazą wypadową.

Blisko jest stąd m.in. do rezerwatu przyrody na Luboniu Wielkim ze słynnym gołoborzem znajdującym się przy tzw. Perci Borkowskiego – najtrudniejszym, oznaczonym żółtym kolorem szlaku prowadzącym na szczyt Lubonia w Beskidzie Wyspowym.

O atrakcyjności turystycznej oraz letniskowym charakterze Raby Niżnej świadczą również coraz liczniejsze na jej terenie gospodarstwa agroturystyczne. Pomyślnemu rozwojowi tej wsi sprzyja również korzystny klimat oraz położenie w pobliżu popularnej Rabki-Zdroju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz