czwartek, 1 września 2011

Stare Wierchy

Chętnie odwiedzanym górskim schroniskiem leżącym w Gorcach jest schronisko PTTK im. Czesława Rybowskiego na Starych Wierchach. Znajduje się ono na wysokości 983 m. n.p.m., w połowie dogi na Turbacz z Rabki. Dojście do niego nie wymaga zbyt wiele wysiłku nawet od początkującego turysty. Warto odwiedzić to pięknie położone schronisko.

Schronisko na Starych Wierchach


Na Starych Wierchach schronisko działało już w latach 30-tych XX wieku, jednak poprzedni obiekt został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Obecne schronisko uruchomione zostało w latach 70-tych i dzielnie kontynuuje działalność swego przedwojennego poprzednika.

Działa tutaj bufet, na gości czeka jadalnia oraz szereg stolików pod gołym niebem, poustawianych wokół obiektu. Można tutaj rozpalić ognisko, zaś miłośnicy taniej turystyki skorzystać mogą z pola namiotowego. Ci, którzy decydują się na nocleg w schronisku, zyskują możliwość podziwiana z okien swych sypialni Tatr oraz Babiej Góry.

Dotrzeć tu można z Rdzawi, z Rabki Zarytego lub z Koninego. Najwięcej osób przybywa tutaj jednak szlakiem czerwonym z Rabki-Zdroju. Szlak ten jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, który rozpoczyna się w Beskidzie Śląskim (w Ustroniu), kończy zaś w Bieszczadach (Wołosate). Odcinek tego szlaku, biegnący z Rabki do schroniska na Starych Wierchach należy do najpiękniejszych jego fragmentów. Na jego przejście należy zaplanować sobie około 3,5 godziny. Do pokonania jest na tej trasie prawie 10 km.

Szlakiem czerwonym z Rabki Zdrój na Stare Wierchy


Czerwony szlak z Rabki-Zdroju na Stare Wierchy rozpoczyna się w centrum uzdrowiska, przy Dworcu PKP. Zanim rozpoczniemy górską wycieczkę, musimy przejść niemal przez całe uzdrowisko. Nie jest to jednak żaden problem, gdyż po drodze zobaczymy kilka architektonicznych perełek Rabki.

Następnie przez pola i lasy dotrzemy do Polany Przysłop. Tutaj można odpocząć, korzystając z niezwykłych walorów widokowych tego miejsca oraz schroniska – bacówki na Maciejowej.

Z Maciejowej szlak czerwony prowadzi przez Wierchową oraz Jaworzynę Ponicką.

Następnie szlak schodzi na Przełęcz Pośrednie oraz polanę Stare Izbiska. Z polany tej bardzo dobrze widać Suchorę wraz ze znajdującym się na niej obserwatorium astronomicznym.

Za polaną Stare Izbiska rozpoczyna się ostatnie podejście na Stare Wierchy. Na tym ostatnim odcinku wędrujemy przez las. Po jego pokonaniu wychodzimy na rozległą polanę, której centralnym punktem jest schronisko górskie, przy którym można skorzystać z zasłużonego odpoczynku.

Po skorzystaniu z gościnności gospodarzy schroniska, mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy udać się dalej w góry, by po dwugodzinnej wędrówce dotrzeć do schroniska na Turbaczu. Możemy również wrócić do Rabki-Zdroju. Powrót do uzdrowiska szlakiem czerwonym zajmuje około 2,5 godziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz