poniedziałek, 10 października 2011

Szlaki turystyczne w rejonie Rabki Zdrój

Rabka-Zdrój, jak przystało to popularną miejscowość wypoczynkową, posiada bardzo dobre zagospodarowanie turystyczne oraz gęstą sieć szlaków prowadzącym w najatrakcyjniejsze miejsca okolicznych pasm górskich: Gorców oraz Beskidu Wyspowego.
Szlaki turystyczne zaczynają się w centrum Rabki-Zdroju, w pobliżu Parku Zdrojowego, a ściślej mówiąc – u zbiegu ulic Chopina i Orkana. Skrzyżowanie tych ulic to miejsce, z którego wielu turystów rozpoczyna swą wędrówkę w góry.

Szlak czerwony


Turyści mają do wybory kilka szlaków. Bardzo atrakcyjny, chociaż wymagający, jest szlak czerwony, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Prowadzi on z centrum Rabki na Turbacz, po drodze mijając takie punkty jak Maciejowa, Stare Wierchy czy też Obidowiec. Wędrując tym szlakiem na najwyższy z gorczańskich szczytów można podziwiać piękne widoki, a także – co rzadko się zdarza – zobaczyć aż trzy schroniska górskie działające w Gorcach. Pierwsze z nich, to maleńka bacówka na Maciejowej.

Znajduje się ona dość blisko centrum Rabki-Zdroju, a droga do niej nie jest szczególnie męcząca. Sprawia to, że wielu kuracjuszy i wczasowiczów przychodzi na Maciejową w ramach dłuższego spaceru. Ci, którzy nie kończą wędrówki na polance przy bacówce, wędrują dale do schroniska, już nieco większego, na Starych Wierchach.

Ze Starych Wierchów czerwony szlak prowadzi dalej, do największego ze schronisk – do schroniska na Turbaczu. Jest to trasa dość długa, bo aby z Rabki dotrzeć na Turbacz, trzeba przejść 18 kilometrów. No i jeszcze droga powrotna.

Głównym Szlakiem Beskidzkim, biegnącym przez Rabkę, powędrować można również w drugą stronę, w stronę Babiej Góry, jest to jednak o wiele dłuższa wycieczka, z pewnością nie nadająca się na jednodniową wyprawę.

Szlak niebieski


Z Rabki-Zdroju na Turbacz prowadzi jeszcze jeden szlak turystyczny, zaznaczony kolorem niebieskim. Prowadzi on z Rabki przez Porębę Wielką i Polanę Hucisko aż na szczyt Turbacza. Szlakiem niebieskim z Rabki można również pójść również w Beskid Wyspowy, a dokładniej ujmując – na szczyt Lubonia Wielkiego. Do schronisku na Luboniu dotrzeć można również szlakiem zielonym i żółtym. Szczególnie atrakcyjny, choć trudny i w razie złej pogody odradzany, jest szlak żółty. Prowadzi on z Rabki-Zaryte na szczyt Lubonia tzw. Percią Borkowskiego.

Szlak żółty


Rabka-Zdrój jest również punktem wyjściowym żółtego szlaku prowadzącego przez Krzywoń na Piątkową Górę, znaną głównie z drewnianego kościółka i bijącego w jego pobliżu cudownego źródełka, którego woda ma ponoć bardzo korzystny wpływ na wzrok. Tutaj, przy kościółku, można odpocząć oraz podziwiać piękny krajobraz. Jest to króciutka, licząca niespełna 5 kilometrów trasa, doskonała dla mniej wprawnych turystów.

Warto dodać, że szlaki zaczynające się w Rabce są wyjątkowo dobrze utrzymane. W czasie wędrówki po otaczających to popularne uzdrowisko górach, nikt nie powinien mieć problemów ze zniszczonym bądź też źle wyznaczonym szlakiem. Wpływa to bardzo korzystnie na komfort wędrówki i sprawia, że turyści jeszcze bardziej chwalą sobie Rabkę-Zdrój i jej walory turystyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz