wtorek, 10 maja 2011

Poniczanka

O Starych Wierchach, znanym punkcie turystycznym położonym w Gorcach, słyszał niemal każdy miłośnik tych gór. To dosyć popularne miejsce w polskich górach, o czym może świadczyć dość duża liczba odwiedzających je każdego roku osób. Znane jest świetnie zlokalizowane tam schronisko górskie, chętnie odwiedzane przez turystów.
Mało kto jednak wie, że spod Starych Wierchów wypływa rzeka Poniczanka, która jest jednym z ważniejszych dopływów Raby – najważniejszej i największej rzeki przepływającej przez Gorce.

Jak każda górska rzeka, również i Poniczanka potrafi zaskakiwać swym urokiem oraz swą zmiennością. Jest piękna, a jednocześnie kapryśna. Zaczynająca swój bieg jako górska rzeka, w Rabce-Zdroju wygląda łagodnie i niewinnie, jak potoczek stworzony do tego, by umilać kuracjuszom spacery po Parku Zdrojowym.

Mająca swe źródła na polanie pod Starymi Wierchami Poniczanka jest prawym dopływem Raby. Na odcinku między Starymi Wierchami a ujściem do Raby zasila ją kilka górskich potoków, z których największym jest potok Rdzawka.

Poniczanka przepływa przez tereny bardzo atrakcyjne zarówno pod względem krajobrazowym, jak i turystycznym. Jest to typowo górska rzeka, pięknie wpisana w krajobraz Gorców. Najważniejszymi miejscowościami położonymi nad Poniczanką są Rabka-Zdrój oraz Ponice.

Szczególnie atrakcyjny odcinek Poniczanki to ten, który przebiega przez centrum Rabki-Zdrój. Na terenie tego znanego uzdrowiska Poniczanka stanowi południową granicę Parku Zdrojowego. Nad nią poprowadzono również alejkę spacerową.

Jeśli wybierzemy się na spacer po Rabce ulicą Pociesznej Wody, towarzyszem naszej wędrówki będzie właśnie Poniczanka. Nad Poniczanką znajduje się kilka ciekawych obiektów, z których największym powodzeniem w ciepły, letnie dni cieszy się otwarty basen.

Poniczanka przepływa również w pobliżu słynnego Parku Rozrywki „Rabkoland”. W pobliżu Poniczanki znajdują się również ważne obiekty uzdrowiskowe i sanatoryjne, m.in. Szpital Uzdrowiskowy Kardiologiczny dla Dorosłych. Do Raby Poniczanka wpada w pobliżu Muzeum im. Władysława Orkana, które zostało urządzone w starym, drewnianych kościółku.

Warto dodać, że rzeka Poniczanka pojawia się w źródłach pisanych stosunkowo wcześnie, bo już w 1466 roku. Jest to o tyle ciekawe, że kojarzona z tą rzeką wieś Ponice wzmiankowana jest dopiero w XVI stuleciu. Jak widać, już wiele wieków temu doceniono wartość i atrakcyjność tej pięknej górskiej rzeki. Dziś również jest ceniona, głownie za to, że od wielu lat uprzyjemnia kolejnym pokoleniom kuracjuszy spacery po centrum Uzdrowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz