sobota, 20 sierpnia 2011

Luboń wielki

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica, jednak wielu turystów mylnie sądzi, iż miano to dotyczy Lubonia Wielkiego. Luboń Wielki (1022 m. n.p.m.) nie jest być może najwyższym punktem tego pasma górskiego, nie można jednak ukrywać, iż żaden szczyt w okolicy Rabki-Zdroju nie cieszy się taką popularnością jak on. Jego szczyt dumnie wznosi się nad okolicą, kusząc swą wybitnością przybywających w te strony turystów.
Powodów popularności Lubonia Wielkiego jest kilka. Po pierwsze – wybitny masyw tej góry intryguje i zachęca do wędrówki. Po drugie – na Luboń prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, dzięki czemu jest on dostępny dla każdego, nawet mniej wprawnego turysty.

Schronisko na Luboniu WielkimTrzecią zaletą Lubonia Wielkiego jest znajdujące się na jego szczycie schronisko turystyczne, jedyne zresztą w Beskidzie Wyspowym. Schronisko to ma swoją niezwykłą atmosferę. To jedno z nielicznych już schronisk w naszych górach, w których można poczuć klimat prawdziwej turystyki. Wygód tu może nie ma, ale to właśnie wielu wędrowców uważa za największą zaletę tego miejsca.

Zamiast wygodnych toalet – tradycyjne wychodki, problemy z wodą w okresie bezdeszczowym i zbiorowe „sypialnie”. Za to ceny niskie, a kuchnia – godna najszczerszych pochwał. Brak luksusów zrekompensuje również przyjazna atmosfera, tak cenna dla miłośników górskich wędrówek. Jednak nie tylko turyści górscy chętnie odwiedzają schronisko na Luboniu. Licznie przybywają tu krótkofalowcy. Dla nich, w bacówce znajdującej się przy schronisku, urządzono specjalny „pokój krótkofalarski”. Warto dodać, że nie bez powodu Luboń Wielki stał się jedną z głównych baz Akademickiego Klubu Radiowo-Turystycznego „Ryjek”.

Inną atrakcją znajdującą się na szczycie Lubonia jest, postawiony tu w 1961 roku, przekaźnik radiowo-telewizyjny. Stał się on dla podróżujących po okolicznych pasmach górskich świetnym punktem orientacyjnym w terenie.

Szlaki turystyczne na Luboń Wielki


Na Luboń Wielki prowadzi w sumie aż pięć szlaków turystycznych. Szlakiem niebieskim możemy zdobyć ten niezwykły szczyt idąc z Naprawy Dolnej lub z Rabki-Zaryte. Rabka-Zaryte jest również miejscem, w którym rozpoczyna się szlak koloru zielonego prowadzący na Luboń. Możemy również wdrapać się na tę górę od strony Przełęczy Glisne szlakiem czerwonym.

Dla najambitniejszych turystów ciekawych szlakiem będzie z pewnością ten żółty, z pozoru najkrótszy. Punktem wyjściowym dla osób wybierających tą trasę jest Rabka-Zaryte. Na czym polega trudność tego szlaku? Otóż prowadzi on przez Perć Borkowskiego, na której będziemy musieli się zmierzyć z niemal pionowym urwiskiem oraz gołoborzem, po którym wędrówka, choć przyjemna i atrakcyjna, do najłatwiejszych nie należy i powinna zostać zarezerwowana dla osób z dobrą kondycją fizyczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz