piątek, 4 stycznia 2013

Geografia Rabka Zdrój

Rabka-Zdrój to miejscowość zlokalizowana między Krakowem, a Zakopanem. Miasteczko to położone jest u północno-zachodnich podnóży Gorców, na wysokości 500-560 m n.p.m., u ujścia trzech potoków. Rabka-Zdrój jest miasteczkiem kojarzonym z jednym z wiodących Polskich uzdrowisk.

Miejscowość usytuowana jest w kotlinie pochodzenia erozyjnego, która tworzona jest przez potoki wpadające do rzeki Raby: Poniczankę i Słonkę. Położenie na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych (m.in. w kierunku Krakowa, Żywca, Nowego Sącza czy Zakopanego) z pewnością wpłynęło na popularność Rabki-Zdrój jako miejscowości uzdrowiskowej, czy też czysto wypoczynkowo-turystycznej.

Rabka-Zdrój leży na pograniczu Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Pasma Podhalańskiego. Jest miastem, którego zachodnią granicę wyznacza dolina rzeki Raby. Wschodnią granicę stanowią zaś górna część Słonki oraz stoki Grzebienia(o wysokości 677 m n.p.m.) i Tatarowej (710 m n.p.m.). Po stronie północnej budynki miasta usytuowane są na stokach wzgórz Bani (wysokość 607m n.p.m.) oraz Grzebienia. Południowe zabudowania Rabki-Zdrój sięgają stoku Krzywonia (626 m n.p.m.) i Tatarowej.

Gmina Rabka-Zdrój to gmina miejsko-wiejska położona w województwie małopolskim., w powiecie nowatorskim W jej obrębie wyróżniamy 4 miejscowości zamieszkane przez blisko 18 tysięcy mieszkańców, w tym prawie 14 tysięcy jest mieszkańcami Rabki-Zdrój. Pozostała populacja zamieszkuje teren sołectw. Miasto i Gmina Rabka-Zdrój podzielona została na 3 sołectwa: Chabówkę, Ponice i Rdzawkę oraz 9 osiedli: Zaryte, Traczykówkę, Słone, Sądecka, Rynek, Orkana, Łegi oraz Nowy Świat.

Z Rabki na okoliczne szczyty Gorców, Beskidu Wyspowego czy Pasma Babiogórskiego prowadzą szlaki piesze i rowerowe. Wychodzący z Turbacza i biegnący przez Rabkę Czerwony szlak na Babią Górę jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Mieszcząca się na terenie miasta Stacja Centralna Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w którym zlokalizowane jest pierwsze w kraju Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego, zapewnia bezpieczeństwo przebywającym w okolicach Rabki turystom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz