sobota, 10 marca 2012

Atrakcje Rabka Zdrój

Rabka Zdrój to miejscowość posiadająca wiele atrakcji i walorów turystycznych. Tu można wypoczywać, korzystać z korzystnego mikroklimatu, a przy okazji zobaczyć parę obiektów, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Największym walorem miejscowości jest jej atrakcyjne położenie. Położona w rozległej kotlinie nad rzeką Rabą pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami, jest Rabka Zdrój miejscem atrakcyjnym dla miłośników górskich wędrówek i pięknych krajobrazów. Położeniu między tymi pasami górskimi zawdzięcza również Rabka czyste powietrze i korzystny mikroklimat, będący podstawowym czynnikiem prowadzonej tutaj działalności uzdrowiskowej.

Drugim bogactwem Rabki są tutejsze wody mineralne – solanki, wykorzystywane do licznych kuracji: kąpielowych, wziewnych, a przede wszystkim pitnych. Klimat i wody mineralne mają ogromne znaczenie dla kuracjuszy, turyści natomiast zachwycają się okolicznymi krajobrazami i zabytkami.

Rabka-Zdrój posiada wiele atrakcji turystycznych. Okoliczne góry kuszą pięknymi panoramami i bogactwem przyrody. Wędrówkę po nich ułatwiają zadbane szlaki turystyczne, dzięki którym wybrać się można na szczyt Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym lub w rejon Turbacza w Gorcach. Jednak nie tylko góry czekają na turystów w Rabce.

Atrakcje Rabka Zdrój - Rabkoland


Najpopularniejszą atrakcją turystyczną Rabki-Zdroju stał się w ostatnich latach park rozrywki „Rabkoland”, który zapewnia doskonałą zabawę całej rodzinie. Na terenie tego parku znajdziemy nie tylko karuzele, lecz również dwa muzea. Nie są to jednak tradycyjne placówki muzealne, nietypowa jest również ich tematyka. Są to Muzeum Rekordów Osobliwości oraz jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu.

Atrakcje Rabka Zdrój - Park Zdrojowy


Atrakcyjnym miejscem jest również sam Park Zdrojowy, w którym na dzieci czeka kolejna atrakcja – sympatyczna fontanna, zwana potocznie fontanną siedmiu słoni. W parku tym również znajduje się amfiteatr, będący miejscem wielu ciekawych imprez regionalnych oraz dla dzieci.

Atrakcje Rabka Zdrój - Zabytki


Rabka-Zdrój nie może narzekać na brak zabytkowych, godnych uwagi turystów obiektów. W samym centrum miejscowości znajduje się drewniany kościółek św. Marii Magdaleny - jeden z najcenniejszych w Polsce. Zbudowany w 1600 roku, przez ponad trzysta lat służył góralom jako miejsce sakralne. W okresie międzywojennym został zamieniony w muzeum i taką funkcję pełni do dziś. Tu, w Muzeum im. Władysława Orkana, podziwiać można zbiory sztuki ludowej oraz dawnych sprzętów używanych przez mieszkańców tej okolicy.

Obok tej perełki architektury drewnianej znajduje się drugi, murowany kościół z początku XX wieku. Zabytkiem jest również budynek dworca kolejowego, przed którym stoi ulubiony pomnik dzieci – pomnik Świętego Mikołaja, jedna z najnowszych atrakcji Rabki.

Wiele obiektów zabytkowych spotkać można podczas spaceru w rejonie Parku Zdrojowego. Są to zabytkowe wille i pensjonaty – oryginalne, drewniane budowle z przełomu XIX i XX wieku, będące doskonałym przykładem dawnej architektury uzdrowiskowej.

Atrakcje w okolicy Rabki


Warto odwiedzić również najbliższe okolice miejscowości Rabka-Zdrój: drewniany kościółek na Górze Piątkowej oraz Skansen w Chabówce, gdzie znajduje się bardzo ciekawa kolekcja dawnych lokomotyw, parowozów i wagonów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz