wtorek, 11 grudnia 2012

Chabówka

Chabówka znana jest przede wszystkim jako ważny węzeł kolejowy oraz miejscowość, w której zobaczyć można unikatową kolekcję starych parowozów i wagonów kolejowych. Jest to również miejscowość bardzo dobrze zagospodarowana pod względem turystycznym. Dużym atutem tej miejscowości jest bliskość ważnego w regionie uzdrowiska i letniska – Rabki-Zdroju, z którą Chabówka przez wieki była silnie związana.
Chabówka leży nad rzeką Rabą, u stóp Gorców. Administracyjnie wchodzi w skład gminy Rabka-Zdrój. Nie tylko przynależność administracyjna i przynależność do wspólnej gminy łączy obie te miejscowości. Bardzo długo związki między Chabówką a Rabką dotyczyły również życia religijnego (Chabówka dopiero od niedawna posiada własną parafię, wcześniej należała do rabczańskiej parafii św. Marii Magdaleny).

Historia Chabówki


Źródła historyczne milczą na temat Chabówki. Wiadomo, że jako samodzielna wieś powstała ona w XV stuleciu, zaś pierwszą pisemną wzmiankę na jej temat można znaleźć w zapiskach historycznych przy dacie 1490 rok.


Kariera Chabówki i jej szybki rozwój, zaczęły się tak naprawdę w chwili, gdy przez teren tej miejscowości poprowadzono linię kolejową z Krakowa do Zakopanego. Od tego momentu wieś znana jest jako ważny punkt w komunikacji kolejowej, mogący pochwalić się dobrym połączeniem z Krakowem, Nowym Sączem i Zakopanem.


Również dla kierowców Chabówka jest ważnym punktem. Przez Chabówkę przebiega „Zakopianka” oraz droga łącząca Czarny Dunajec z Rabką-Zdrojem.


Obecnie Chabówka nastawiona jest głównie na obsługę ruchu turystycznego. Ważną atrakcją, przyciągającą wielu zwiedzających, jest znajdujący się we wsi Skansen Taboru Kolejowego.


Z myślą o turystach powstają tutaj coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe oraz pensjonaty. Na nudę nie można tu narzekać.


Atrakcje turystyczne ChabówkiZimą rozrywkę w Chabówce zapewnia bardzo dobrze utrzymany wyciąg narciarski „U Żura”, nastawiony głównie na obsługę mniej zaawansowanych narciarzy. Latem skorzystać można z jazdy konnej oraz szlaków turystycznych i spacerowych wytyczonych w okolicy Chabówki.


Za wyjątkiem wspomnianego już skansenu kolejowego, brak w Chabówce cenniejszych zabytków. Jedynym takim obiektem jest kościółek Świętego Krzyża położony na pobliskiej Piątkowej Górze, jednak znajduje się on już w granicach sąsiadującej z Chabówką Rdzawki.


W niektórych informatorach napotkać można jednak informację, że jest to kościół „w Chabówce”. Te sprzeczne informacje wynikają z faktu, iż zabytkowa świątynia leży na granicy tych dwóch miejscowości.

1 komentarz: