środa, 10 sierpnia 2011

Piątkowa góra

Są miejsca, których promować nie trzeba. Być może nie są one znane wszystkim, ale mają w sobie tyle uroku, że na brak swych sympatyków narzekać nie mogą. Jednym z takich miejsc jest Piątkowa Góra, znana doskonale wszystkim tym, którzy mają okazję jeździć drogą łączącą Nowy Targ z Zakopanem.
Każdy, kto miał okazję choć raz w życiu zatrzymać się w drodze do Zakopanego na Piątkowej Górze wznoszącej się w pobliżu Rabki-Zdroju, nie powinien być zaskoczony faktem, iż to właśnie do tego miejsca poprowadzono jeden z pierwszych szlaków turystycznych w okolicy tego znanego uzdrowiska.

Piątkowa Góra jest jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy Rabki-Zdroju. Położona na skaju Gorców, wznosząca się pomiędzy Chabówką, Rdzawką i Rokicinami Podhalańskimi jest rewelacyjnym punktem widokowym.

Można tu dostać się samochodem, jadąc słynną Zakopianką, można tu również zawędrować z Rabki lub z Rdzawi, korzystając z wytyczonych dla piechurów spacerowych szlaków turystycznych.

Co jest ciekawego na Piątkowej Górze?


Warto odwiedzić to miejsce z wielu powodów. Najważniejszą zaletą tego miejsca są jego walory widokowe. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stąd nie tylko charakterystyczny masyw Babiej Góry, ale również Tatry. Często na Piątkowej Górze zatrzymują się turyści jadący do Zakopanego, aby właśnie stąd ujrzeć w całej okazałości cel swej podróży. Oprócz pięknych widoków Piątkowa Góra pochwalić się może takimi atrakcjami, jak drewniany, zabytkowy kościółek zbudowany w XVIII wieku oraz znajdujące się w jego pobliżu cudowne źródełko.

Legenda o Piątkowej Górze


Z obiektami tymi wiąże się pewna legenda, nawiązująca do czasów, kiedy to przez Piątkową Górę prowadził ważny trakt handlowy. Na jednego z wędrujących tędy kupców mieli napaść zbójnicy, jednak nieszczęśnik w cudowny sposób został ocalony.

W miejscu tego zdarzenia postawiono jako votum kaplicę, a następnie drewniany kościół, który dzisiaj nosi wezwanie Świętego Krzyża i jest bardzo cennym zabytkiem. Z legendą tą również związane jest powstanie źródełka.

Cudowne źródełko na Piątkowej Górze


Źródło „Pociesznej Wody” bardzo długo cieszące się mianem cudownego, miało wytrysnąć w tym miejscu zaraz po cudownym ocaleniu kupca. Wierzono, że woda z tego źródełka pomaga na problemy za wzrokiem, a i dziś nie brakuje ludzi pijących z niego w wodę w celach leczniczych.

Jednak nawet dla tych, którzy w legendy nie wierzą, mogą się nim zainteresować – od 1997 roku źródło Pociesznej Wody jest pomnikiem przyrody.

Piątkowa Góra zachwyca od lat podróżnych, dając im możliwość wypoczynku w przepięknym otoczeniu. Jeszcze w czasach, gdy odkrywano Tatry, udający się w nie wędrowcy (a był wśród nich sam Wincenty Pol) zatrzymywali się w karczmie na Piątkowej Górze na krótki odpoczynek. Zatrzymują się i dziś, a pewnie i następne pokolenia wędrowców właśnie tu będą szukać wytchnienia przed dalszą drogą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz