środa, 9 stycznia 2013

Podhale

Podhale to jeden z piękniejszych regionów turystycznych Polski. Znajduje się u północnego podnóża Tatr w dorzeczu górnego biegu Dunajca. Krajobraz Podhala wypełniony jest przepięknymi widokami oraz licznymi rozległymi torfowiskami i stożkami napływowymi.

Z ważniejszych miast Podhala wymienić należy przede wszystkim Nowy Targ, który jest historyczną stolicą regionu, jak również i Zakopane czy Białkę oraz Bukowinę Tatrzańską – słynne ośrodki narciarskie. Na Podhalu znajduje się również Chochołów, którego zabudowę w całości stanowią tradycyjne chałupy góralskie. Co ciekawe, są one dwa razy do roku (na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc) w całości myte wodą z mydłem – dlatego większość drewnianych budynków zachowała swój naturalny kolor, niektóre nawet uległy specyficznemu wybieleniu. Turyści mogą więc podziwiać kilkudziesięcioletnie domy, których drewno wygląda zupełnie jak nowe.

Niemniej jednak sercem i najważniejszym miastem Podhala z punktu widzenia turystycznego jest przede wszystkim Zakopane – drugie co do wielkości miasto tego regionu (na pierwszym miejscu znajduje się Nowy Targ). Zimowa stolica Polski oferuje dla turystów mnóstwo atrakcji, stanowi również znakomitą bazę wypadową w góry ze względu na swoje bezpośrednie położenie u podnóża Tatr. Znajdują się tutaj między innymi skocznie narciarskie. Na Wielkiej Krokwi co roku odbywają się zawody o Puchar Świata w skokach narciarskich. Turyści koniecznie muszą również udać się na Krupówki, jak też postarać się zwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – budynku, który jako pierwszy został wzniesiony według projektu twórcy stylu zakopiańskiego – Stanisława Witkiewicza, który wraz z żoną i synem mieszkał w Zakopanem. Warto więc odwiedzić nie tylko Zakopane, ale i całe Podhale.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz