środa, 1 czerwca 2011

Skawa

Skawa. Ta popularna i dobrze znana nie tylko miłośnikom Beskidów nazwa odnosi się zarówno do górskiej rzeki wypływającej spod Przełęczy Spytkowskiej i będącej prawobrzeżnym dopływem Wisły, a także do wsi położonej w jej źródliskowym obszarze.

Wieś Skawa należy administracyjnie do gminy Raba Wyżna. Położona jest pomiędzy nieco bardziej znanymi miejscowościami: Jordanowem oraz Rabką-Zdrojem. Jest jedną z atrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych leżących w obrębie Kotliny Rabczańskiej.

Atrakcje Skawy


Skawa znana jest z dobrych warunków klimatycznych oraz wypoczynkowych. Ceniona jest głównie jako letnisko, aczkolwiek zimą również czeka tu na gości sporo atrakcji. Jest przede wszystkim atrakcyjnie położona pomiędzy Pasmem Babiogórskim a Gorcami.

Turyści piesi cenią sobie Skawę jako punkt wypadowy dla wycieczek na Luboń, w Gorce oraz w pasmo Polic. Zimą w okolicach Skawy panują bardzo dobre warunki narciarskie, przez co wieś staje się coraz bardziej popularna wśród miłośników białego szaleństwa.

Docenić należy również atrakcyjne krajobrazy, które można podziwiać goszcząc w Skawie. Ci, którzy będą mieli odrobinę szczęścia i zawitają w te strony przy dobrej widoczności, zobaczyć będą mogli samiutkie Tatry. Niestety, nie jest to widok zbyt częsty, zatem trzeba liczyć na sporo szczęścia by móc nim nacieszyć oczy.

Historia Skawy


O historii Skawy wiadomo niewiele. Wiadomo, że wieś ta istniała już w XV wieku. Warunki życia były tu dość ciężkie, gdyż okolice miejscowości nie były nigdy zbyt sprzyjające dla rolnictwa – dominującej gałęzi przemysłu w tych stronach.

Z nielicznych zapisków na temat jej dziejów wynika, ze pewnym przełomem w historii Skawy był XIX wiek. Istniała tu wówczas szkoła ludowa, powstał również klasycystyczny dworek, będący siedzibą właściciela wsi, dziedzica Borowskiego. Dworek ten niestety, podobnie jak większość zabytków Skawy, nie zachował się do naszych czasów.

Ważną rolę w dziejach Skawy odegrali Salezjanie. Już w latach 20-tych XX stulecia Zgromadzenie Salezjańskie wybudowało tutaj zakład dla młodzieży oraz kościół. Ich działalność została zakłócona przez burzliwe wydarzenia lat II wojny światowej. Obecnie Salezjanie znów odgrywają we wsi ważną rolę i sprawują opiekę nad tutejszą parafią NMP Wspomożenia Wiernych.

Po II wojnie światowej w Skawie nastąpiło spore ożywienie gospodarcze. Zaczął się wówczas również kształtować letniskowy i wypoczynkowy charakter wsi. Zadbano również o życie kulturalne. Skawa może pochwalić się własną orkiestrą dętą oraz coraz bardziej popularnym góralskim kabaretem o nazwie „Truteń”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz