wtorek, 20 września 2011

Maciejowa

Rabka-Zdrój znana jest jako rewelacyjny punkt wyjściowy w Gorce. W to pasmo górskie prowadzi z uzdrowiska wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, w tym będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego szlak czerwony.

Czerwonym szlakiem na Maciejową


Dotrzeć można nim m.in. na Maciejową. Maciejowa ze względu na bliskość Rabki-Zdroju jest chętnie odwiedzana przez turystów. Większość z nich przybywa tu właśnie z centrum Rabki, podążając za znaczkami koloru czerwonego. Jest to przyjemny i niezbyt wymagający szlak górski, którego pokonanie zajmuje niecałe dwie godziny. Maciejową można potraktować jako jeden z punktów na trasie dłuższej wycieczki, może ona również być jej głównym celem.

Aby dotrzeć na Maciejową tym właśnie szlakiem, należy rozpocząć wędrówkę przy Dworcu PKP w Rabce. Szlak ten prowadzi następnie turystów przez centrum Rabki-zdroju, dając im przy okazji możliwość zapoznania się z ciekawostkami tego uzdrowiska.

Przy szlaku tym podziwiać można m.in. zabytkowe wille, budowane w czasach, kiedy przemysł uzdrowiskowy w Rabce dopiero zaczynał się rozwijać. Po przejściu przez centrum miasta szlak przybiera postać wygodnej, szerokiej drogi polnej. Jest to bardzo malowniczy odcinek szlaku, szczególnie atrakcyjny dla miłośników pięknych widoków.

Widoki w drodze na Maciejową


W drodze na Maciejową można stąd podziwiać nie tylko panoramę Rabki-zdroju, ale również gorczańskie szczyty (m.in. Bania i Grzebień). Wędrowców szczególnie zachwyca jednak widziana stąd sylwetka Lubonia Wielkiego oraz jeszcze potężniejszej Babiej Góry. Dalej szlak wkracza w las. Sygnałem, że docieramy do celu wyprawy, jest górna stacja wyciągu narciarskiego. Stąd już tylko parę minut drogi do uroczego schroniska na Maciejowej.

Schronisko na Maciejowej


Schronisko na Maciejowej leży na wysokości 852 m. n.p.m. Jest to maleńka, klimatyczna bacówka. Leży ona pod szczytem Maciejowej, na polanie noszącej nazwę Przysłop. Tutaj właśnie spotykają się turyści wędrujący po Gorcach, tu nawiązują się nowe, turystyczne znajomości. Polana Przysłop tętni życiem przez cały rok.

Schronisko to służy turystom od 1977 roku, oferując im możliwość skorzystania z noclegu. Oblegany jest tutejszy bar, znany z dobrych domowych posiłków. Rewelacyjny jest również widok, który można podziwiać z polany otaczającej bacówkę. Zobaczyć można stąd Pasmo Polic oraz Babią Górę, a przy odrobinie szczęścia – majestatyczne Tatry. Jest tu miło i sympatycznie, tak jak powinno być przy tego typu obiekcie.

Po odpoczynku przy schronisku na Maciejowej można ruszyć w dalszą wędrówkę. Można udać się dalej czerwonym szlakiem na Stare Wierchy, można udać się w drogę powrotną do Rabki. Powrót do uzdrowiska czerwonym szlakiem zajmuje mniej więcej 1,5 godziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz