wtorek, 26 lutego 2013

Nordic Walking w Rabce

Nordic Walking to wywodząca się z Finlandii popularna forma rekreacji, polegająca na marszu ze specjalnymi kijami. Właśnie kije te, sprzyjające bardziej efektywnemu wykorzystaniu mięśni ciała, odróżniają to ćwiczenie od zwykłego marszu i pomagają wzmocnić mięśnie bardziej niż jogging. Osoby chcące uprawiać Nordic Walking w Rabce mogą skorzystać z kilku tras.

TRASA I – PARK ZDROJOWYPierwsza z proponowanych tras prowadzi przez poddany ostatnio rewitalizacji Park Zdrojowy. Maszerujący wchodzą na jego teren od strony skrzyżowania ulic Chopina i Orkana. Następnie kierują się w stronę cmentarza żołnierzy radzieckich i dalej ku ścieżce zdrowia. Stamtąd wędrują koło miasteczka komunikacyjnego i placu zabaw, mijają kolejno korty tenisowe oraz pomnik Jana Pawła II. Docierają do tężni solankowej, skąd wracają do fontanny (nazywanej z uwagi na swój kształt "nerkę") i wyjścia przy skrzyżowaniu Orkana i Chopina.

TRASA II – Z PARKU ZDROJOWEGO NA KRZYWOŃDruga trasa dla zainteresowanych Nordic Walking w Rabce wiedzie z Parku Zdrojowego aż na górę Krzywoń. Podobnie jak poprzednio maszerujący wchodzą do Parku od skrzyżowania Chopina i Orkana. Tym razem jednak kierują się w stronę mostu łączącego Park z ulicą Do Pociesznej Wody i wędrują aż do parkingu na ulicy Podhalańskiej, który znajduje się nieopodal komisariatu policji. Stamtąd ruszają do parkingu przy leśniczówce Rabka-Zdrój i poruszają się wzdłuż Leśnej Ścieżki Edukacyjnej aż do punktu widokowego. Dalej maszerują polami aż do stromego zjazdu z Krzywonia, by wreszcie skierować się ku drewnianej wiacie na wspomnianej Leśnej Ścieżce i zakończyć trasę na parkingu przy leśniczówce.

TRASA III – Z PARKU ZDRJOWEGO DO SCHRONISKA NA STARYCH WIERCHACHTrzecia trasa znowu zaczyna się w Parku, ale tym razem prowadzi do schroniska PTTK na Starych Wierchach. Po raz kolejny miejscem startu jest wejście do Parku przy skrzyżowaniu ulic Orkana i Chopina. Należy przemaszerować przez Park aż do ulicy Nowy Świat, skąd ruszy się do wejścia przy ulicy Dietla i podąży się do do ulicy Gorczańskiej. Następnie należy maszerować według czerwonego szlaku na Maciejową, a stamtąd – kierując się znakami – dotrzeć pod bacówkę PTTK. Dalej trzeba kierować się – znowu czerwonym szlakiem – na Jaworzynę Ponicką, a potem na Stare Wierchy. Ze Starych Wierchów – według znaków – dojdzie się pod schronisko PTTK.

POZOSTAŁE INFORMACJECi, którzy chcą uprawiać Nordic Walking w Rabce, mogą korzystać także z wytyczonych szlaków pieszych oraz szlaków narciarstwa biegowego. Dodatkowo położony nieopodal Parku (ulica Roztoki 7) Ośrodek Rabczański Zdrój Medical Spa SA oferuje możliwość wypożyczenia kijków, trening pod okiem instruktorów i gimnastykę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz