Rabka-Zdrój, jak większość uzdrowisk, rozwijała się głównie dzięki występującym w jej okolicach źródłom wód mineralnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych.
Solanki od samego początku były związane z historią tej beskidzkiej miejscowości, a wzmianki o nich pojawiały się już w okresie średniowiecza. Dość wcześnie zauważono, że picie miejscowej wody ma korzystny wpływ nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta. To właśnie dzięki odkrytym tutaj wodom mineralnym Rabka-Zdrój mogła w XIX stuleciu rozpocząć swą karierę jako uzdrowisko.
Stworzenie uzdrowiska poprzedzone zostało dokładnymi badaniami tutejszych wód. Wykazały one, że tutejsze solanki jodowo-bromowe zaliczają się do jednych z najsilniejszych w Europie, a ich spożywanie może mieć korzystny wpływ dla leczących się w Rabce pacjentów.
Pierwsze ujęcia wód w Rabce
Zaczęto zatem tworzyć ujęcia wody pitnej. Już w 1864 roku, czyli w chwili otwarcia zakładu leczniczego, Rabka mogła pochwalić się czterema źródłami. Były to: „Maria”, „Rafaela”, „Krakus” oraz „Kazimierz”. Po II wojnie powstały kolejne ujęcia: „Rabka 18”, „Rabka 19”, „Bolesław” oraz „Helena”.
Obecnie nie wszystkie z nich są wykorzystywane. Te wody, z których można korzystać do dnia dzisiejszego, polecane są przy takich schorzeniach, jak choroby i infekcje dróg oddechowych, problemy z układem moczowym, zaburzenia układu pokarmowego, problemy z krążeniem czy z tarczycą. Do miejscowej pijalni wód udać powinny się także osoby cierpiące na depresję, otyłość oraz cukrzycę.
Władze uzdrowiska w trosce o przybywających do Rabki kuracjuszy, zapewniły im odpowiednie warunki do korzystania z dobroczynnej wody. Aby uprzyjemnić im pobyt w tej miejscowości, zaczęto tworzyć pijalnie wód.
[caption id="attachment_641" align="aligncenter" width="300" caption="Pijalnia Rabka Zdrój"]

Pijalnia wód w Rabce Zdroju
W chwili obecnej sukcesem cieszy się nowa pijalnia wód, oddana do użytku w czerwcu 2009 roku. Znajduje się ona na terenie Parku Zdrojowego, a jej równie słynną sąsiadką jest jedyna w Małopolsce tężnia solankowa.
Atrakcyjne położenie i oryginalny kształt rotundy przyciągają tu nie tylko leczących się w miejscowych sanatoriach pacjentów. Pijalnia ta zapewnia kuracjuszom i turystom komfortowe warunki i cieszy się dużą popularnością. Przybywają tu tłumy ludzi, liczących na zbawienne działanie dostępnych w tej pijalni wód mineralnych. Chętnie przychodzą tu również ci, dla których rabczańska pijalnia wód mineralnych jest tylko jedną z wielu atrakcji turystycznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz