środa, 2 stycznia 2013

Folklor i kultura ludowa w Rabce Zdroju

Rabka-Zdrój, jak większość miejscowości leżących w górach, posiada swój własny, niepowtarzalny folklor. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach zaobserwować można zwiększone zainteresowanie tradycją i sztuką ludową na terenie samej Rabki-Zdroju, jak i w jej najbliższej okolicy. Folklor w Rabce rozwija się wręcz dynamicznie, co cieszy i zachęca władze miasta do podejmowania nowych inicjatyw w tej dziedzinie. Czy warto?
Kultura ludową z pewnością warto się zainteresować i poświęcić jej trochę uwagi. Rabka-Zdrój jest doskonałym przykładem miejscowości, w której działania na rzecz sztuki i tradycji ludowej przyniosły ogromne efekty. To, co zachwyca wszystkim, to niesamowita popularność, jaką folklor zdobył wśród najmłodszych mieszkańców Rabki.

Zespoły ludowe w Rabce


To, że miejscowe dzieciaki z tradycjami swych przodków nie mają problemów, widać tu na każdym kroku. Młodzi Rabczanie chętnie uczą się gwary oraz gry na skrzypcach. Chętnie również wstępują do zespołów regionalnych. Rabka-Zdrój może pochwalić się tu aż trzema zespołami regionalnymi dziecięcymi i młodzieżowymi. Są to:

  • „Robcusie”,

  • „Majeranki”,

  •  Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny im. Jana Janoty.


Od 2005 roku prężnie działa w Rabce-Zdroju Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej. Stowarzyszenie to również powstało z inicjatywy młodych ludzi, zainteresowanych tradycjami ludowymi Rabki-Zdroju. Stowarzyszenie to jest organizatorem wielu ciekawych imprez folklorystycznych, promuje również działalność zespołów regionalnych. Najważniejsze uroczystości organizowane w Rabce-Zdroju z inicjatywy tego Stowarzyszenia to Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne oraz Rabczańskie Wyścigi Koni „Kumotersko Gońba”. Władze SMKL organizują również wiele spotkań dla dzieci z miejscowymi artystami.

Garncarstwo w Rabce Zdrój


W Rabce-Zdroju postanowiono również zadbać o promocję ginących zawodów, które jeszcze nie tak dawno cieszyły się tym regionie dużą popularnością. Sporo uwagi poświęcono w ostatnim czasie garncarstwu. Ja wiadomo, Rabka-Zdrój jeszcze na przełomie XIX i XX wieku była prężnie rozwijającym się ośrodkiem garncarskim, zaś tutejsze wyroby ceniono nie tylko w najbliższej okolicy.

Jak wskazują źródła historyczne, pod koniec XIX wieku w niewielkiej wówczas Rabce działało ponad 30 warsztatów garncarskich. Była to imponująca liczba, najlepiej świadcząca o popularności tego zawody. Zmieniły się jednak czasu, zmieniło się oblicze samej Rabki. Dziś o garncarstwie pewnie niewielu by pamiętało, gdyby nie Pracowania Ceramiki prowadzona przez pana Adama Kościelniaka. Jest to już chyba jedyne miejsce, w którym zobaczyć można tak dawniej toczono gliniane naczynia za pomocą koła garncarskiego.

Pracownia rzeźbiarska w Rabce


Drugą interesującą pracownią nawiązującą do dawnej tradycji i kultury, jest Pracowania Rzeźbiarska „Śleboda”. Prowadzi ją pan Zygmunt Wójtowicz, jedna z najbardziej niesamowitych postaci w Rabce-Zdroju. Jest on przede wszystkim rzeźbiarzem – amatorem. W jego pracowni powstają ludowe światki, albowiem rzeźba sakralna jest główną pasją właściciela pracowni.

Goście odwiedzający pana Zygmunta mogą posłuchać również jego opowiadań, a jak twierdzi większość – jest on doskonałym gawędziarzem. Dodatkowo można w pracowni posłuchać, jak jej twórca gra na akordeonie i organkach.

Liczne imprezy folklorystyczne, festiwale regionalne oraz dodatkowe atrakcje promujące dawną kulturę i tradycję okolic Rabki-Zdroju, są bardzo dobrze odbierane przez gości i cieszą się dużą popularnością.

1 komentarz:

  1. O kulturę ludową należy dbać. Z przykładu Rabki powinny korzystać inne miejscowości na Podhalu!

    OdpowiedzUsuń