czwartek, 17 stycznia 2013

Rabcio

Rabka-Zdrój to nie tylko atrakcyjna miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa. Miasto to posiada również szeroką ofertę kulturalną. Licznie organizowane są tu imprezy o charakterze regionalnym oraz imprezy dla dzieci. Rabka-Zdrój może pochwalić się również własnym teatrem, który został stworzony z myślą o przebywających w rabczańskich sanatoriach dzieciach.

Początki Teatru Lalek Rabcio


Teatr Lalek Rabcio od ponad 60 lat bawi dzieci przebywające w Rabce-Zdroju. Dziś jest dobrze znany w całym kraju, jednak jego początki były bardzo skromne. Brakowało stałej siedziby, brakowało materiałów… Byli za to zaangażowani w sprawę i oddani dzieciom ludzie.

Wszystko zaczęło się tuż po II wojnie światowej, kiedy to do Rabki na nowo zaczęli napływać mali kuracjusze. To właśnie dla nich zaczęto organizować pierwsze amatorskie występy. Była to inicjatywa pani Stanisławy Rączko, która przy utworzonym na potrzeby uzdrowiska Referacie Pedagogicznym postanowiła utworzyć teatr lalek.

Duże zasługi wniósł również Olgierd Sawicki, który był projektantem pierwszych lalek wykorzystywanych w przedstawieniach. Oczywiście główną rolę odegrali pierwsi aktorzy, bez których Teatr „Rabcio” nigdy by nie powstał.

Aktorami owymi byli amatorzy: nauczyciele, pielęgniarki oraz działacze społeczni wspólnie realizujący swój główny cel. A cel był prosty – dać maluchom odrobinę rozrywki i pozwolić im zapomnieć o chorobie, zabiegach, tęsknocie za domem i rodzicami.

Pierwsze przedtawienie Teatru Rabcio


Cel ten został osiągnięty, bo jak się wkrótce okazało dzieci z radością obserwowały organizowane specjalnie dla nich przedstawienia. Już pierwszy występ w listopadzie 1949 roku okazał się prawdziwym sukcesem. Widowisko „O Krasnoludkach i sierotce Marysi” spotkała się z ciepłym przyjęciem, co zachęciło twórców teatru do dalszych działań.

Początkowo aktorzy teatru dawali przedstawienia wyłącznie w rabczańskich sanatoriach. Gdy zrobiło się o nich głośno, zaczęli dostawać propozycje występów wyjazdowych. Również w innych miejscowościach uzdrowiskowych dzieci z radością brały udział w przedstawieniach, a teatr stawał się coraz bardziej znany. Zaproszenia na występy zaczęły napływać już nie tylko z innych polskich uzdrowisk, lecz również z innych państw.

Teatr Lalek Rabcio, z amatorskiej grupy pasjonatów, stał się cenionym i często nagradzanym na festiwalach teatrem. Dziś nadal prężnie działa, bawiąc nie tylko małych,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz