piątek, 4 stycznia 2013

Orszak Trzech Króli

 6  stycznia przypada Uroczystość  Trzech  Króli, podczas  której wspomina się trzech biblijnych władców – Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy  według  Ewangelii  przywędrowali  za gwiazdą  do  Betlejem, by oddać hołd małemu Chrystusowi. Na pamiątkę  tego wydarzenia  organizuje się uliczną  paradę, zwaną orszakiem Trzech  Króli.

HISTORIA ORSZAKU


 Tradycja orszaku wywodzi się z Hiszpanii. Najstarszy zorganizowano w mieście Alcoy.  Przypada on na dzień  5 stycznia (przeddzień  właściwego święta).  Warto także  wspomnieć, że według tradycji hiszpańskiej to właśnie Trzej Królowie  przynoszą dzieciom prezenty.

ORSZAK W  POLSCE


 W Polsce inicjatorami orszaku byli  uczniowie szkoły Żagle, prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik, którzy w 2005 roku zorganizowali uliczne  jasełka. Właściwy orszak odbył się w  2009 roku w Warszawie – wzięło w nim udział 5 tysięcy uczestników, którzy oglądali jasełkowe scenki oraz wspólnie kolędowali (istotny element imprezy). Liczba osób zwiększyła się od  roku 2011, gdy  6  stycznia stał się dniem wolnym od  pracy. Parady zaczęły przechodzić też w innych miastach  Polski  (w  2012 były  organizowane aż w 24), zainteresowały się nimi media. Kolędujących wędrowników pozdrowili papież Benedykt XVI i prezydent Bronisław Komorowski.

ORSZAK 2013


 Tegoroczny orszak organizowany  jest pod hasłem "Kolędy  -  lepiej  śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu". Organizatorzy zapowiadają  wiele atrakcji, w tym "walkę"dzieci z diabłami i  przepędzanie ich, rozdawanie  pamiątkowych  naklejek, czy pojawienie  się nowych "bohaterów" (personifikacje trzech cnót, Wiary,Nadziei i  Miłości oraz siedmiu grzechów głównych).

ORSZAK W RABCE


 W Rabce orszak organizowany jest pora pierwszy. Uczestnicy (z obowiązkową koroną  na głowie)wyruszą o godzinie 14.30 spod Amfiteatru przy  Kawiarni Zdrojowej. Następnie  przejdą ulicami Orkana  i Parkową  do kościoła św. Teresy, gdzie zostaną zaprezentowane jasełka, a po nich odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z zespołem Robcusie i Orkiestrą Dętą  OSP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz