piątek, 10 czerwca 2011

Raba

Raba to niezwykle malownicza rzeka o typowo górskim charakterze, która przepływa przez tereny bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Liczy ona sobie 132 km długości, z czego aż 86% znajduje się w strefie karpackiej.

Raba wpada do „królowej polskich rzek” w pobliżu Uścia Solnego. W swym biegu pokonuje ona najpierw teren Beskidów, następnie Pogórza, by skończyć w Kotlinie Sandomierskiej. Ten ważny prawobrzeżny dopływ Wisły odgrywał w dawnych czasach ważną rolę w dziejach osadnictwa na terenie Beskidów.

To właśnie nad Rabą zakładano w przeszłości pierwsze wsie i miasteczka, sama zaś rzeka pełniła ważną funkcję komunikacyjną. Dzisiaj większość miejscowości leżących nad Rabą ma charakter wsi letniskowych, z których w okoliczne pasma górskie prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Źródła Raby i przebieg w strefie Karpackiej


Raba zaczyna swój bieg na terenie Gorców. Jej źródła znajdują się na Przełęczy Sieniawskiej, która rozdziela Beskid Orawsko-Podhalański od Gorców. Przełęcz ta jest również ważnym wododziałem pomiędzy dorzeczami najważniejszych dopływów Wisły leżących na terenie Karpat: Raby i Dunajca. W tym początkowym odcinku zasilają ją również cieki wodne zaczynające się na stokach Rabskiej Góry oraz Obidowej.

Aż do Myślenic Raba ma typowo górski charakter. Na tym odcinku charakteryzuje się ona przede wszystkim kamienistym dnem oraz dużymi spadkami. Typowe są tu również wąskie dolinki. Później nieco łagodnieje, niemniej jednak trudno posądzić ją o typowo nizinny charakter.

Wody Raby zasila szereg innych rzek, potoków i strumyczków, z których największym jest Stradomka, mająca swe źródła na stokach Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. Wśród innych dopływów Raby warto zwrócić uwagę na Poniczankę, Krzyworzekę, Mszankę, Babicę oraz gorczański potok Słonka.

Miejscowości położone na Rabą


Z ważniejszych miejscowości położnych nad Rabą wymienić należy przede wszystkim posiadającą najwięcej walorów turystycznych i cieszącą się największą popularnością Rabkę-Zdrój. Inne ważne ośrodki leżące nad Rabą to Bochnia, Dobczyce, Myślenice, Chabówka, Mszana Dolna, Raba Niżna oraz Raba Wyżna.

Raba jest również rzeką znaną z paru ciekawostek przyrodniczych. W jej wodach stwierdzono obecność raka rzecznego, zaś jeszcze w latach 70-tych XX wieku, w starorzeczach Raby ciągnących się na terenie pomiędzy Pcimiem a Lubniem, można było spotkać żółwia błotnego.

Obecnie Raba jest rzeką cenioną przez wędkarzy. W jej wodach złowić można m.in. pstrąga oraz leszcza. Jak twierdzą miłośnicy tego sportu, Raba ma naprawdę duży potencjał i przy odpowiednim zagospodarowaniu może się stać wędkarskim rajem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz