wtorek, 18 grudnia 2012

Białka Tatrzańska

W dzisiejszym  artykule zostanie krótko przedstawiona Białka  Tatrzańska, czyli  jedna z  najbardziej znanych podhalańskich miejscowości wypoczynkowych.  Zapraszamy  do  lektury!

KRÓTKA HISTORIA

Białka powstała najprawdopodobniej w pierwszej  połowie  XVII wieku, zaś pierwszą sadybę  miał założyć góral nazwiskiem Łętowski. 20 czerwca 1636 roku król Władysław IV nadał przywilej sołecki Wojciechowi Nowobilskiemu. Pozostająca od samego początku swego istnienia w prywatnych rękach wieś rozwijała się prężnie, powstawały w mniej młyny, wiatraki, huta, a także prowadzone przez Żydów karczmy. Najcięższym czasem była dla Białki II wojna światowa i okres powojenny. Sytuacja zmieniła się dzięki emigracjom do USA i rozwojowi turystyki. Obecnie Białka uznawana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów, którzy odwiedzają region podhalański.

ATRAKCJE

Największą atrakcją jest rzeka Biała, od której pochodzi nazwa wsi. Co roku organizowane są na niej mistrzostwa Polski w spływie kajakowym. Białka i jej okolice to także świetne miejsca dla wędkarzy, rowerzystów, jeżdżących konno oraz osób lubiących wędrówki po górach, a także miłośników przyrody – mogą oni zwiedzić rezerwat Przełom Białki (Skałki).

STOKI

Nie można mówić o Białce nie wspominając o znajdujących się w niej stokach narciarskich. Dla miłośników białego szaleństwa oddano do użytku 18 wyciągów (przepustowość ich wszystkich wynosi około 15 tysięcy osób na godzinę), wyciągi orczykowe i talerzykowe oraz dwie kolejki krzesełkowe (trzy i czteroosobowa). Trasy są naśnieżane, ratrakowane i oświetlane. Można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu, szkółek narciarskich, punktu gastronomicznego, a także baz noclegowych (ponad 5 tysięcy miejsc).

KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW SZYMONA I JUDY TADEUSZA

W świątyni tej można wziąć udział w Mszach Świętych w dni powszednie o 7.00 i 18.00 (od października do kwietnia) lub 19.00 (od maja do września), zaś w niedzielę o 8.00 lub 7.00 (w Adwencie), 9.30 (w lipcu i sierpniu), 11.00, 18.00 lub 19.00 (zmiana podobnie jak w przypadku dni powszednich) orazz 20.00 (styczeń  i luty, lipiec i sierpień).

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz