niedziela, 2 grudnia 2012

Turystyka górska w Rabce Zdrój

Ci, którzy lubią wyprawy w góry, dobrze wiedzą jak ciężko jest czasem znaleźć dobry punkt wypadowy dla swych pieszych wycieczek. Bo miejsce idealne to takie, które posiada dobre zaplecze turystyczne, które ma dobre połączenia komunikacyjne z sąsiednimi miejscowościami i przede wszystkim – gęstą sieć szlaków turystycznych, pozwalających na odbycie szeregu ciekawych, niepowtarzalnych wycieczek. Taką idealną, wręcz wymarzoną miejscowością dla osób chodzących po górach może być m.in. Rabka-Zdrój.

Początki turystyki górskiej w Rabce


Położenie Rabki-Zdroju jest idealne dla wszystkich miłośników gór i pieszych wędrówek. Z Rabki-Zdroju blisko jest i w Gorce, i w Beskid Wyspowy. Turyści i miłośnicy pieszych wędrówek bardzo szybko ten fakt docenili, w efekcie czego już w latach trzydziestych ubiegłego stulecia Rabka stała się ważnym ośrodkiem turystyki górskiej.

Swą karierę turystyczną Rabka zaczęła jednak nieco wcześniej. Już na przełomie XIX i XX stulecia przybywali do Rabki wędrowcy spragnieni piękna, ciszy i spokoju. Wiadomo, że na początku XX wieku bardzo modne były wycieczki piesze oraz narciarskie w Gorce.

Do promocji turystyki górskiej w rejonie Rabki przyczynił się także znany krajoznawca Kazimierz Sosnkowski, który już w 1914 roku w jednym ze swych przewodników w miarę dokładnie opisał wznoszące się nad Rabką Gorce. Ta publikacja, jak i pierwsze wytyczone w terenie szlaki turystyczne, zaczęły przyciągać w te strony pasjonatów turystki górskiej.

Rabczański oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego


Spore zasługi w rozwoju tej dziedziny turystyki miał rabczański oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który od 1928 roku intensywnie działał na tym terenie. To właśnie działacze PTT z Rabki zainicjowali budowę schroniska na Starych Wierchach (Gorce) oraz schroniska na Luboniu Wielkim, które zresztą do dnia dzisiejszego jest jedynym schroniskiem w Beskidzie Wyspowym. Budowa schronisk oraz wyznaczanie nowych szlaków turystycznych na najważniejsze szczyty Beskidu Sądeckiego oraz Gorców: Luboń Wielki i Turbacz.

Turystyka górska w okresie powojennym


W 1950 roku, po połączeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, w uzdrowisku powstaje Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rabce. Oddział ten od ponad sześćdziesięciu lat opiekuje się infrastrukturą turystyczną w samej Rabce-Zdroju, jak i w jej najbliższej okolicy. A jest to nie lada wyzwanie, bo i turystów sporo, i ich wymagania dość wysokie, i – co najważniejsze – obiektów i szlaków turystycznych, o które dbać trzeba, jest w okolicy Rabki-Zdroju sporo.

Działacze Oddziału PTTK Rabka-Zdrój na nudę zatem nie mogą narzekać. Pod ich zarządem znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych (zimowych i letnich) oraz trzy schroniska górskie: na Luboniu, na Starych Wierchach oraz bacówka na Maciejowej. Jak przystało na oddział działający w tak popularnej miejscowości turystycznej, tutejszy PTTK-a organizuje również rajdy górskie dla dorosłych i młodzieży, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Zmieniają się ludzie, zmieniają się czasy, jednak zainteresowanie Rabką i jej górskimi okolicami nie przemija. I bardzo dobrze, że miejscowi działacze i społecznicy potrafią ten fakt docenić i wykorzystać, a co najważniejsze – odpowiednio zadbać o przybywających do Rabki-Zdroju turystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz