sobota, 29 grudnia 2012

Rabka Zdrój miastem Św. MikołajaRabka-Zdrój jest często nazywana Miastem Świętego Mikołaja. Jest to związane z mieszczącym się w mieście pomnikiem św. Mikołaja. Nie każdy wie jednak, skąd wziął się pomysł wybudowania podobizny tego świętego, dodatkowo w tak kontrowersyjnym miejscu, jakim jest sąsiedztwo budynku starego dworca kolejowego. Dlaczego więc Święty Mikołaj znalazł swoje miejsce właśnie w Rabce-Zdrój?

Święty Mikołaj jest bez wątpienia najbardziej ukochanym przez dzieci błogosławionym. 6 grudnia to data, kiedy wyczekują one wymarzonych podarków, a dzień ten kojarzyć im się będzie zawsze z ciepłem i radością. Rabka-Zdrój to nie tylko najsłynniejsze w Polsce uzdrowisko dziecięce, ale również miejscowość posiadająca od lat tytuł Miasta Dzieci Świata.

Każdego roku Rabkę-Zdrój odwiedzają tysiące dzieci, które w sanatoriach i szpitalach muszą walczyć nie tylko z chorobami, ale też tęsknotą za domem rodzinnym i rodzicami. Oczywistym wydawało się więc, że jest to idealne miejsce do postawienia pomnika ulubionego świętego najmłodszych, by mogły one poczuć jego obecność nie tylko przez jeden dzień w roku.

Gmina Rabka-Zdrój zdaje się być ku temu odpowiednim miejscem, bowiem oferując dzieciom pomoc, bliska jest ideom wyznawanym i szerzonym przez św. Mikołaja, autora anonimowej pomocy i dobroczyńcy.

Rabka-Zdrój z roku na rok pięknieje i prężnie się rozwija. Prócz udoskonalania bazy sanatoryjnej i działań upiększających miasto, powstają tutaj ciągle kolejne miejsca przyjazne najmłodszym m.in. Park Zdrojowy czy Teatr Lalek „Rabcio”. Pomysł budowy pomnika św. Mikołaja w Rabce-Zdrój został pobłogosławiony przez Jana Pawła II.

Zyskał on również sympatię wielu środowisk, w tym –co najważniejsze- również dzieci. Po wbudowaniu pomnika w plac dworcowy stał się on miejscem spotkań zarówno mieszkańców miasta, jak i kuracjuszy oraz niewątpliwie jest atrakcją turystyczną. Wciąż odwiedzają go również przy okazjach imprez znani ludzie m.in. aktorzy, sportowcy czy przedstawiciele miast partnerskich i przyjaciele Gminy Rabka-Zdrój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz