piątek, 1 marca 2013

Sanktuarium w Ludziemierzu

Maryjne sanktuarium w Ludźmierzu, najstarsze tego typu miejsce na Podhalu to pierwszy z obiektów kultu, które zostaną opisane w przeznaczonych na ten miesiąc artykułach.\

HISTORIA


W XIII wieku książę Teodor Gryfita, korzystając z pozwolenia biskupa Wisława, założył świątynię ku czci Najświętszej Maryi Panny (fakt istnienia takiego obiektu potwierdza wybitny polski historyk, Jan Długosz)(. Do dziewiętnastego stulecia parafią zarządzali członkowie zakonu cystersów. Także w tym okresie powstał nowy, neogotycki kościół, który istnieje po dziś dzień i do którego przeniesione zostały ołtarz w stylu rokokowym oraz cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej.

SANKTUARIUM


Na terenie sanktuarium w Ludźmierzu znajduje się bazylika (zaliczana do bazylik mniejszych) oraz ogród różańcowy, a także dom pielgrzyma, punkt z pamiątkami i jadłodajnia. W roku odbywa się siedem odpustów: 2 lutego, 25 marca, 31 maja, 16 lipca, 15 sierpnia, 8 grudnia oraz jeszcze jeden, w pierwszą niedzielę września. Dodatkowo odbywają się także inne uroczystości, jak na przykład Święto Bacowskie czy Święto Matki Boskiej Różańcowej.

MSZE ŚWIĘTE


W dni powszednie Msze Święte odprawiane są o godzinie 6.30, 12.00 i 18.00 (w okresie zimowym – o 17.00). Natomiast w niedziele i święta – o 7.00, 9.00, 11.00 oraz 18.00 (w zimie – o 17.00).

INNE NABOŻEŃSTWA


W niedzielę po Mszy o 9.00 odmawiany jest różaniec w intencji Ojca Świętego (w dni powszednie – o 17.30), natomiast o 17.30 odprawiane są nieszpory, a także wystawiony jest Przenajświętszy Sakrament. O godzinie 12.00 codziennie Anioł Pański. W pierwszą sobotę miesiąca odprawiane jest wieczorne nabożeństwo fatimskie połączone z Mszą i czuwaniem.

SPOWIEDŹ


Od poniedziałku do soboty można korzystać ze spowiedzi w godzinach od 10.00 do 12.00 i od 15.00 do 18 / 17.00. W niedzielę i święta można się spowiadać tylko podczas Mszy.

INFORMACJE


Najnowsze informacje, a także wiele interesujących tekstów (dotyczących legend i cudów związanych z sanktuarium w Ludźmierzu i figurą Matki Bożej) znaleźć można na oficjalnej stronie obiektu: http://www.mbludzm.pl/ .

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz