wtorek, 19 marca 2013

Konkurs palm wielkanocnych

Zbliża się Niedziela Palmowa. Jak co roku Muzeum im. Władysława Orkana organizuje konkurs palm wielkanocnych. Zapraszamy do oglądania, a może także i udziału.

HISTORIA KONKURSU

Konkurs po raz pierwszy odbył się w roku 1958. Była to jedna z pierwszych imprez tego typu w naszym kraju i do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z bardziej znanych konkursów w Polsce (pozostałe to między innymi te organizowane w Lipnicy Murowanej czy w Łysych). Jednym z wielkich popularyzatorów konkursu był zmarły przed pięcioma laty Jan Fudala, o którym swego czasu nieco więcej pisaliśmy.

Konkurs nawiązuje do pochodzącej jeszcze z czasów średniowiecznych tradycji wykonywania palm wielkanocnych na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Rozróżnia się różne rodzaje palm, zależnie od regionu, z którego pochodzą (mamy więc palmy kurpiowską i góralską, a także palemki wileńskie). Najczęściej palmy wykonuje się gałązek wierzby, przyozdobionych kolorowymi wstążkami i różnymi roślinami. Według tradycji popiół ze spalonych w Wielką Sobotę palm służy do posypania głowy wiernych w Środę Popielcową.

PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 24 marca, o godzinie 12.15 w Muzeum im. Orkana. Imprezę poprzedzi Msza Święta o godzinie 11, odprawiana w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Po skończonej Mszy nastąpi uroczysty przemarsz pod Muzeum, gdzie przybyli zostaną powitani dźwiękami trombit -tradycyjnych góralskich instrumentów dętych.

Jury (w skład którego wchodzą zazwyczaj etnografowie i folkloryści) będą oceniać palmy w trzech kategoriach - najładniejsza, najlepiej odpowiadająca tradycji, najbardziej oryginalnie wykonana. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz