wtorek, 19 lutego 2013

Piąty Memoriał Jana Fudali W Narciarstwie Biegowym

Już niebawem, 23 lutego (sobota), o godzinie 10 rozpocznie się Piąty Memoriał Jana Fudali w Narciarstwie Biegowym. Impreza organizowana jest na terenie opisywanego na naszej stronie wyciągu u Żura.  Jej celem jest promocja sportowego  stylu życia, ale przede wszystkim upamiętnienie wielkiej postaci regionu jaką był Jan Fudala.

 

JAN FUDALA

 

Znany pod pseudonimem Jasiek z Gorców był malarzem (ponad 50 wystaw w Polsce i poza jej granicami), poetą (będąc na studiach założył grupę Juhasi, programowo tworzącą w  gwarze góralskiej), satyrykiem, a także instruktorem narciarskim. Publikował  między innymi w "Tygodniku Podhalańskim" i "Gazecie  Krakowskiej". To z jego inicjatywy powstało Święto Poezji Góralskiej. Mocno zaangażowany w działalność kulturalną regionu, przez wiele lat sprawował funkcje dyrektora rabczańskiego Muzeum Władysława Orkana (wtedy między innymi przywrócił tradycję konkursu palm wielkanocnych).  Występował także w filmach (między innymi u Marka Piwowskiego w "A  jednak Olimpiada w Zakopanem" czy u Wandy Jakubowskiej w "Kolorach kochania"). W swoim domu - Pod Trzema Madonnami - założył muzeum kultur zagórzańskiej i wołoskiej. Tworzył lub pomagał tworzyć rozmaite zespoły góralskie, sam prowadził zespół  Zornica.  Był  laureatem wielu nagród, w tym medalu Zasłużony dla kultury Gloria Artis. Zginął tragicznie 6 stycznia 2008 roku  w Chabówce.

 

MEMORIAŁ

 

Zapisy rozpoczną się w dzień imprezy o 8, a skończą o 9.30. Przewidziano siedem kategorii wiekowych (0  -  rocznik 2003 i młodsi,  I - 02-93, II - 92-83, III - 82-73, IV -72-63, V - 62-53, VI - 52 i osoby starsze). Trasa zawodów liczy 2 kilometry. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc (w każdej z powyższych  grup)  przewidziano medale, a także puchar dla zdobywcy pierwszego miejsca w każdej kategorii oraz nagrody rzeczowe od organizatorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz