poniedziałek, 4 lutego 2013

Jabłonka

Nazwa Jabłonka nie jest prawdopodobnie szerzej znana, choć niektórzy miłośnicy turystyki i spokojnego spędzania wolnego czasu mogą ją bardzo dobrze kojarzyć. Jest to wieś, umiejscowiona w województwie małopolskim, niedaleko granicy ze Słowacją. Miejscowość ta cechuje się dużym spokojem, ciszą, malowniczymi okolicami i atrakcjami, ukierunkowanymi szczególnie na osoby pragnące relaksu i wypoczynku.

Lokalizacja miejscowości jest niezwykle atrakcyjna. Z jednej strony unikamy bowiem zgiełku i tłumu, który jest coraz bardziej obecny w znanych miejscowościach wypoczynkowych w tym rejonie. Z drugiej zaś, znajdujemy się stosunkowo blisko granicy słowackiej, a do Czarnego Dunajca przejechać musimy jedynie 13 kilometrów. Zakopane położone jest nieco dalej, ale dystans 40 kilometrów też nie jest zbyt dużą odległością.

Jabłonka to jednak przede wszystkim Babia Góra oraz Babiogórski Park Narodowy. Park znajduje się na światowej liście dziedzictwa przyrody UNESCO. Wystarczy przekroczyć jego granicę, aby znaleźć się w innym, niesamowitym świecie. Liczne szlaki do turystyki pieszej oraz ścieżki rowerowe pozwalają planować interesujące wędrówki. Nie zabrakło także tras konnych dla wielbicieli jeździectwa. Zimą można skorzystać z kilku położonych niedaleko tras narciarskich. Ich lokalizacja sprawia, że są o wiele mniej uczęszczane, niż analogiczne trasy np. w pobliżu Zakopanego. Dzięki temu jest to doskonałe miejsce do stawiania pierwszych kroków na stoku.

W Jabłonce znajdziemy wiele przyjaznych i malowniczych gospodarstw agroturystycznych, ale też domów wczasowych czy pensjonatów. Nie brak także atrakcji, dla osób preferujących zwiedzanie zabytków. Szczególnie interesujący powinien okazać się tutaj Orawski Park Etnograficzny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz