czwartek, 19 lipca 2012

Rabka Zdrój - miasto dzieci

Niewiele jest na świecie miejsc tak przyjaznych dzieciom, jak Rabka-Zdrój. Odwiedzając to słynne uzdrowisko można odnieść wrażenie, że wszystko powstaje tu z myślą o najmłodszych. Na każdym kroku spotkać można atrakcje, mające uprzyjemniać pobyt w tej miejscowości maluchom: zadbane place zabaw, podświetlana kolorowymi reflektorami fontanna ozdobiona wesołymi słonikami, pomnik przedstawiający Świętego Mikołaja.
Wciąż powstają nowe atrakcje, dzięki którym Rabka-Zdrój jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla dzieci. I jeszcze bardziej wyjątkowa. Bo czy jest gdzieś jeszcze Muzeum Orderu Uśmiechu? Albo Muzeum Osobliwości? Starania władz Rabki są doceniane nie tylko przez dzieci, ale również przez ich rodziców. Dzisiaj dzieci przybywają tu już nie tylko w celach leczniczych.

Dla wielu rodziców Rabka-Zdrój stała się idealnym miejscem na spędzenie urlopu ze swoimi pociechami. Bo dzieci w Rabce nudzić się nie mogą. Aby zrozumieć, skąd ta dbałość o dzieci, trzeba się cofnąć do drugiej połowy XIX stulecia, bo właśnie rozpoczęła się kariera Rabki jako uzdrowiska dziecięcego. Specyficzny mikroklimat tej miejscowości, sprzyjający leczeniu gruźlicy, okazał się wyjątkowo korzystny dla najmłodszych kuracjuszy.

Początki Miasta Dzieci


Już w 1872 roku powstał pierwszy Zakład Leczenia Dzieci. Jak się wkrótce miało okazać, leczenie dorosłych zeszło na drugi plan. Uzdrowisko zapełniło się dziećmi – niestety chorymi, skazanymi na długi nieraz pobyt z dala od domu, rodziców, przyjaciół… Postanowiono uprzyjemnić maluchom pobyt w Rabce tak, aby stał się on dla nich łatwiejszy do zniesienia.

Kariera Rabki-Zdroju jako Miasta Dzieci rozpoczęła się na dobre po II wojnie światowej. To właśnie w pierwszych latach powojennych rozpoczął swą działalność amatorski teatr „Rabcio Zdrowotek”. Aktorzy mieli występować przed młodą publicznością i swymi przedstawieniami oderwać ją od szarej rzeczywistości.

To był strzał w dziesiątkę, o czym może świadczyć fakt, że teatr działa do dziś, choć pod inną nazwą (Teatr Lalek „Rabcio”). Dziś teatr lalek nie jest już jedyną atrakcją, ma silną konkurencję. Działa przecież „Rabkoland”, kuszący karuzelami i diabelskim młynem, kusi jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu i wiele innych atrakcji. Dla dzieci organizuje się tu różne zawody, konkursy.

Nawet przybywających do Rabki-Zdroju pociągiem wita przy dworcu kolejowym nie kto inny, ale sam Święty Mikołaj w towarzystwie dzieci.

Herb Rabki-Zdrój


Rabka-Zdrój nawet swoim herbem stara się pokazać, jak ważni są tu najmłodsi. Cóż bowiem zobaczyć możemy w herbie tego uzdrowiska? Połowę tarczy słonecznej i połowę twarzy uśmiechniętego dziecka. Wystarczy spojrzeć na ten herb, by wiedzieć, kto w tym mieście ma pierwszeństwo.

Zasługi Rabki-Zdroju w zakresie działalności na rzecz dzieci zostały docenione i uwieńczone nadaniem jej oficjalnego tytułu „Miasta Dzieci Świata”. Tytuł ten został nadany nie przez byle kogo, bo przez samą Kapitułę Orderu Uśmiechu. Nadanie tego tytułu w 1996 roku było najlepszym uhonorowaniem dotychczasowych zasług Rabki dla dzieci, które tutaj były, są i będą zawsze najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz