piątek, 31 sierpnia 2012

Zimowa Rabka Zdrój

Dokąd najczęściej wybierają się polscy narciarze? Jak wiadomo, od lat narciarską stolicą Polski jest Zakopane. Istotną rolę odgrywa również Szczyrk i trasy zjazdowe znajdujące się na stokach Skrzycznego. Niedoceniana czasami zostaje Rabka-Zdrój, w której okolicach znaleźć można wiele ciekawych tras oraz ośrodków narciarskich na naprawdę wysokim poziomie.

[caption id="attachment_735" align="alignright" width="300" caption="Narty Rabka Zdrój"]narty rabka zdrój[/caption]

Oferta Rabki dla narciarzy, choć mniej znana, jest równie atrakcyjna jak oferta tych miejscowości, które „od zawsze” były popularne wśród miłośników białego szaleństwa.

Wyciąg za kaplicą


Jeden z wyciągów narciarskich znajduje się praktycznie w samym mieście. Mowa tu o leżącym zaledwie 500 metrów od ścisłego centrum Rabki-Zdroju Wyciągu Pod Kaplicą. To świetny wyciąg orczykowy dla początkujących. Długość trasy zjazdowej (400 metrów) nie jest być może imponująca, ale do nauki świetnie się nadaje. Niemal identyczne warunki, również początkującym narciarzom, oferuje wyciąg Krzywoń, znajdujący się w pobliżu drogi łączącej Rabkę-Zdrój z Chabówką.

Wyciąg "U Żura"


W pobliżu Rabki, w Chabówce, funkcjonuje wyciąg „U Żura”. Jest on szczególnie popularny wśród tych, którzy na narty wybierają się całą rodziną. Zaawansowany narciarz nie znajdzie tu pola do popisu, za to średniozaawansowani mogą spokojnie poszaleć. Dużą zaletą tego „rodzinnego” wyciągu jest to, ze obok dużego wyciągu, działa również mały wyciąg orczykowy, świetny dla dzieci. Dzięki temu i dorośli, i dzieci mogą korzystać z uroków zimy.

Duży kompleks narciarki posada również Rabka Zaryte. Tutaj, w odległości zaledwie 3 kilometrów od centrum uzdrowiska, działa wyciąg narciarski Polczakówka. To kolejne miejsce polecane tym, którzy na narty zabierają swoje pociechy. Tu również, podobnie jak w Chabówce, działają dwa wyciągi: duży i mały, co pozwala każdemu z narciarzy dobrać trasę zjazdu do swoich możliwości i umiejętności.

Wyciąg na Maciejowej


Najważniejszy kompleks narciarski istniejący w okolicy Rabki-Zdroju znajduje się na północnych stokach Maciejowej. Znajdująca się tutaj trasa liczy sobie aż 850 metry i jest najdłuższą trasą zjazdową w Rabce. Jest ona polecana średnio zaawansowanym narciarzom. Na Maciejowej, podobnie jak w przypadku omówionych już wcześniej ośrodków, istnieje również krótsza trasa, będąca alternatywą dla mniej zaawansowanych.

Narciarstwo biegowe


Oprócz kilku tras zjazdowych przygotowano również ofertę dla tych, którzy preferują narciarstwo biegowe. Mowa tu o Turystycznych Szlakach Narciarstwa Biegowego, które rozpoczynają i kończą się w Parku Zdrojowym.

W Rabce-Zdroju brak wprawdzie tras dla tych bardziej zaawansowanych miłośników nart, jednak dla tych, którzy dopiero się uczą jazdy lub ćwiczą swe umiejętności, Rabka-Zdrój i okolice są wymarzonym miejscem. Tutejsze trasy zjazdowe nie mają się czego wstydzić. Są dobrze przygotowane i świetnie służą dużym i małym. Trzy największe ośrodki: „U Żura”, „Polczakówka” oraz „Maciejowa” oddają swym gościom do dyspozycji darmowe parkingi przy wyciągach, punkty gastronomiczne i, co najważniejsze, świetnie utrzymane trasy zjazdowe.

Przy wyciągach tych skorzystać można również z oferty wypożyczalni sprzętu oraz szkółki narciarskiej. Na rabczańskich stokach szusować można do późnego wieczora – większość z nich działa od godziny 9-tej do 22-ej, a dobrze oświetlone trasy pozwalają na komfort jazdy o każdej porze dnia. I choć Rabka-Zdrój zimową stolicą Polski raczej nie jest, warto wybrać się na narty właśnie w te strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz