niedziela, 21 października 2012

Szczawnica

Szczawnica jest bardzo dobrze znanym miastem uzdrowiskowym. Znajduje się ono w Beskidach Zachodnich w niedalekim sąsiedztwie potoku Grajcarek. Swój początek w Szczawnicy ma między innymi słynny szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca – Droga Pienińska.

Miłośnicy sportów zimowych skorzystać mogą ze Stacji Narciarskiej Palenica, która obejmuje około 4 kilometrów tras narciarskich, w tym najdłuższą Trasę Rodzinną z Szafranówki o długości 1800 metrów oraz chyba najbardziej popularną – Palenicę 1 o długości 1000 metrów. Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy posiada przepustowość 2200 osób na godzinę i obsługuje obie trasy.

Szczawnica jako uzdrowisko słynie przede wszystkim z dobroczynnego klimatu służącego do leczenia górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Korzystne warunki klimatyczne oraz występowanie szczaw alkaicznych słonych sprzyjają w leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

Od 2010 roku turyści i kuracjusze mogą odwiedzać przy placu Dietla Muzeum Uzdrowiskowe. W placówce znajdują się między innymi różnego rodzaju przedmioty dotyczące lecznictwa zdrojowego, archiwalne dokumenty, w tym również ryciny oraz plany budynków, jak również i zdjęcia oraz portrety poprzednich właścicieli uzdrowiska. W mieście znajduje się ponadto kościół św. Wojciecha. Świątynia ta wybudowana została w stylu neogotyckim, a jej budowa przypadła na okres 1882-1892.

Kościół charakteryzuje się głównie piękną polichromią z 1923 roku, ponadto wokół niego znajduje się czternaście drewnianych kapliczek Drogi Krzyżowej z 1985 roku. Autorem drewnianych figur jest miejscowy artysta, Ryszard Hamerski. Warto więc odwiedzić Szczawnicę i skorzystać z jej możliwości zarówno turystycznych, wypoczynkowych, jak i zdrowotnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz