wtorek, 14 lipca 2015

Po Rabka FestivaluZakończyła się druga edycja międzynarodowego festiwalu literatury dziecięcej Rabka Festival. Trwająca od czwartku 9 lipca do niedzieli 12 impreza kulturalno-literacka wzbudziła szeroki odzew zarówno mieszkańców Rabki, jak i przyjezdnych. Przez cztery dni mali i duzi miłośnicy literatury stawiali się w różnych częściach miasta (od Teatru Rabcio po niedawno otwarte kino Śnieżka), by wziąć udział w warsztatach i spektalach, spotkaniach z autorami lub rysownikami, wysłuchać prelekcji lub interpretacji utworów dla młodych czytelników, a także nabyć książki w zniżkowych cenach. Na śmiałków czekało nawet spotkanie z duchem w Muzeum Orkana.

W tym roku motywem przewodnim była dziwność i inność. Młodzi ludzie z jednej strony bawili się oglądając w akcji znane im stwory takie jak smoki, z drugiej uczyli jak na odmienność w prawdziwym świecie można reagować.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się ilustratorzy Roberto Innocenti, Joanna Olech i Józef Wilkoń, pisarze Barbara Gawryluk Grzegorz Kasdepke, tłumacz Jarosław Mikołajewski, badacze Anna Czabanowska-Wróbel, Piotr Krasnowolski i Tomasz Majkowski oraz aktorzy Edyta Jungowska, Artur Barciś i Jacek Wójcicki. Rabczański światek kulturalny reprezentowali m.in. Monika Rzonca, Katarzyna Ceklarz, Piotr Kolecki, Cezary Skrocki i Wojciech Kusiak.

Chcącym powspominać lub dowiedzieć się jak przebiegał festiwal polecamy galerie zdjęć Jana Cieplińskiego:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Galeria 4
Galeria 5
Galeria 6

Zachęcamy też do odwiedzenia fanapage'ów facebookowych festiwalu oraz ujotowskiego Ośrodku Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Na temat imprezy i samej Rabki wypowiedziała się organizatorka Iwona Haberny. Polecamy zarówno wywiad na portalu Dobre Książki, jak i audycję Radia Kraków - występują również wspomniani Piotr Kolecki i dr Majkowski.

Pozostaje mieć nadzieję na trzecią, równie albo i bardziej kolorową edycję w 2016 roku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz