czwartek, 1 marca 2012

Uzdrowisko Rabka-Zdrój

W 1999 roku oficjalnie zmieniono nazwę Rabki na Rabka-Zdrój. Zmiana ta świadczy przede wszystkim o tym, jak wielką rolę odgrywa wodolecznictwo i działalność uzdrowiskowa w tym mieście. Bo choć w swojej nazwie słowo „Zdrój” ma Rabka zaledwie od kilkunastu lat, historia tego górskiego uzdrowiska jest o wiele dłuższa.

Początki uzdrowiska w Rabce


Uzdrowisko Rabka-Zdrój już w XVI wieku znana była z solanek, którym przypisywano cudowne, lecznicze właściwości. Rabczańskie wody miały poprawiać stan zdrowia nie tylko ludzi, lecz również zwierząt.

Prawdziwym przełomem okazał się dla Rabki wiek XIX-ty, a zwłaszcza jego druga połowa. Miejscowość stała się w tym czasie własnością rodziny Zubrzyckich. To właśnie z tej rodziny pochodził Jan Zubrzycki, uważany za twórcę obecnego uzdrowiska. W tym czasie również badania nad tutejszymi wodami prowadził Józef Dietl.

W wyniku tych badań oraz zaangażowaniu Jana Zubrzyckiego zaczęto Rabkę przekształcać w miejscowość sprzyjającą leczeniu chorób płuc. W 1858 roku powstało pierwsze ujęcie wody, a sześć lat później nastąpiło oficjalne otwarcie tutaj uzdrowiska. Specjalizowano się tu przede wszystkim w leczeniu gruźlicy.

Okres międzywojenny


[caption id="attachment_570" align="alignright" width="300" caption="Uzdrowisko Rabka-Zdrój"]Uzdrowisko Rabka Zdrój[/caption]

Rabka-Zdrój jako miejscowość uzdrowiskowa rozwijała się niezwykle dynamicznie. Okres międzywojenny można wręcz nazwać „złotym okresem” w dziejach miasta. Nie jest to bezzasadne stwierdzenie. Przed wybuchem II wojny światowej uzdrowisko Rabka-Zdrój znajdowało się w czołówce europejskich uzdrowisk i posiadała międzynarodową renomę. Zaczynała się jej kariera jako uzdrowiska leczącego głównie dzieci.

Okres powojenny


Ten pomyślny okres w dziejach kurortu przerwała wojna. Po jej zakończeniu nastąpił trudny okres powrotu do przerwanej działalności uzdrowiskowej. Uruchomienie zakładów leczniczych dla gruźlików, którymi dysponowała Rabka przed wojną, było sprawą bardzo ważną. W zubożałym kraju, po trudnych latach okupacji, gruźlica zaatakowała na nowo.

Szybko pojawiły się pierwsze sukcesy. Najwcześniej, bo już w 1946 roku, powstał Zespół Sanatoriów Dziecięcych, z czasem przekształcony w Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. W latach 70-tych podjęto się budowy nowego Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój obecnie


[caption id="attachment_571" align="alignright" width="300" caption="Uzdrowisko Rabka-Zdrój"]Uzdrowisko Rabka Zdrój[/caption]

Obecnie uzdrowisko Rabka-Zdrój jest kurortem nie tylko dla cierpiących na gruźlicę. Leczy się tu wiele schorzeń, przede wszystkim przewlekłe choroby płuc, choroby związane z przemianą materii, nerwice. Rabka-Zdrój znana jest przede wszystkim z leczenia małych astmatyków i alergików, jednak i dorośli chętnie korzystają z oferty tego uzdrowiska. A jest to oferta bogata, bo Miasto Dzieci dysponuje kilkoma sanatoriami i szpitalami uzdrowiskowymi. Prężnie działa Uzdrowisko Rabka S.A., dużą renomą cieszy się Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci.

Dziś Rabka-Zdrój jako miejscowość uzdrowiskowa i turystyczna jest atrakcyjna dla wszystkich, nie tylko dla kuracjuszy. Każdy może tutaj przyjechać i skorzystać z jej oferty, nie tylko tej leczniczej, lecz również turystycznej. Jest to chyba najlepiej zagospodarowane pod względem turystycznym uzdrowisko w Polsce. Na kuracjuszy i turystów czeka tu wiele atrakcji, piękny Park Zdrojowy, a przede wszystkim świeże powietrze i korzystny mikroklimat, znany i ceniony od wielu lat. Uzdrowisko Rabka-Zdrój staje się obecnie coraz bardziej popularne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz