piątek, 1 lipca 2011

Drewniany kościółek na Piątkowej Górze

Drewniany kościół Świętego Krzyża na Piątkowej Górze, położony na granicy pomiędzy Chabówką a Rdzawką, nazywany jest często „zbójnickim kościółkiem”. Nazwa ta nawiązuje do legendy tłumaczącej powstanie tej niewielkiej, drewnianej świątyni w tym właśnie miejscu.

Legenda o napadniętym kupcu


Według legendy fundatorem kościółka miał być pewien zamożny kupiec, napadnięty na Piątkowej Górze przez bandę zbójników. W chwili napadu nieszczęsny kupiec miał zawołać: „Krzyżu Święty, ratuj mnie”. Tak też się stało.

W podzięce za uratowanie życia, cudownie ocalony bohater legendy postanowił w miejscu tego wydarzenia postawić kościół pw. Świętego Krzyża. Kościółek ten jest dzisiaj jednym z najcenniejszych i najpiękniej położonych zabytków w okolicy Rabki-Zdroju.

Za datę budowy „zbójnickiego kościółka” na Piątkowej Górze uznaje się rok 1757. Jest to niewielka, modrzewiowa świątynia swą architekturą wyraźnie nawiązująca do stylu podhalańskiego. Jego „prawdziwym” fundatorem był wojewoda sandomierski Jan Wielopolski.

Wnętrze zbójnickiego kościoła na Piątkowej Górze


Ciekawie urządzone jest wnętrze kościoła. W drewnianym ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa, a po jego bokach – figury Matki Boskiej oraz Jana Ewangelisty. Oprócz ołtarza głównego w kościółku są jeszcze rokokowe ołtarze boczne, również wykonane z drewna.

Z cenniejszych elementów wyposażenia znajdujących się w świątyni warto wymienić również organy z 1775 roku oraz XVIII-wieczne ławki. Stosunkowo nowa, ale równie ciekawa jest posadzka z marmurowej mozaiki, którą wykonano tuż po zakończeniu II wojny światowej. Ciekawie prezentuje się również XIX-wieczna polichromia ozdabiająca ściany wewnątrz kościoła.

Tragiczną datą w dziejach tego zabytku jest rok 1994. Wówczas to, w wyniku podpalenia, zniszczona została część budowli. Szybko jednak naprawiono zniszczenia i już w 2002 roku można było dokonać ponownej konsekracji „zbójnickiego kościółka”.

Źródło Pociesznej Wody


W pobliżu kościoła znajduje się Źródło Pociesznej Wody, znane z leczniczych właściwości. Do dnia dzisiejszego jego legendarne właściwości oraz sąsiedztwo „zbójnickiego kościółka” przyciągają w rejon Piątkowej Góry wielu pielgrzymów i turystów.

Na popularność kościoła Świętego Krzyża wpływa również jego położenie przy uczęszczanej „zakopiance”. Duży ruch samochodowy sprawia, że kościółek cieszy się obecnie dużą popularnością wśród kierowców.

Kościół kierowców


Po każdej mszy, na życzenie podróżnych, dokonuje się tutaj uroczystego poświęcenia pojazdów. Z tego też względu „zbójnicki kościółek” w Rdzawce coraz częściej jest nazywany „kościołem kierowców”. O legendzie związanej z jego powstaniem oraz o grasujących w tej okolicy przed wiekami zbójnikami nikt jednak nie zapomina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz