niedziela, 10 lipca 2011

Rdzawka

Malowniczo położona w pobliżu znanego letniska Rdzawka zdołała uchronić się przed masowym napływem turystów, zachowując klimat spokojnej wsi o dużych walorach turystycznych i wypoczynkowych.

Położenie Rdzawki


Wciśnięta między stoki Gorców Rdzawka jest jedną z piękniejszych miejscowości sąsiadujących z Rabką. Piękne otoczenie oraz łatwy dojazd (miejscowość leży przy Zakopiance) sprawiają, że coraz częściej zjawiają się tutaj turyści szukający cichego, spokojnego, a jednocześnie atrakcyjnego miejsca na wypoczynek.

Rdzawka świetnie się do tego celu nadaje. Nawet ci, którzy nie przepadają za wędrówkami po górach, mogą stąd podziwiać piękne panoramy. Z tej leżącej na wysokości 660-840 m. n.p.m. miejscowości świetnie widać Tatry, Gorce oraz Beskidy: Wyspowy i Żywiecki.

Historia Rdzawki


Pochodzenie nazwy wsi nie jest do końca wyjaśnione. Zdaniem jednych pochodzi ona od nazwiska dawnych właścicieli tej miejscowości – Rdzawskich. Druga teoria zakłada, że nazwa Rdzawka wzięła się od wypłukanego z tutejszych gleb rdzawego nalotu niesionego przez spływającą w dół doliny wodę.

Rdzawka jest wsią o dość rozproszonej zabudowie, wśród której dostrzec można jeszcze wiele zabytkowych domów, pochodzących z przełomu XIX i XX stulecia. Większość zabudowy skupiona jest w dolinie, jednak nikogo nie dziwią tu gospodarstwa leżące wysoko na górskich zboczach.

Jak każda beskidzka miejscowość Rdzawka posiada ciekawą historię, zwłaszcza tę najnowszą. Rdzawka w trakcie II wojny światowej odegrała ważną rolę, ponieważ właśnie przez jej tereny prowadził system umocnień Armii Kraków. Górskie tereny były ponadto w czasie okupacji chętnie wykorzystywane przez oddziały partyzanckie walczące z Niemcami.

Po wojnie również działała tu partyzantka, tym razem już antykomunistyczna. Ważną, historyczną postacią związaną z tą miejscowością jest Józef Świder znany bardziej jako „Mściciel”. Założony przez niego oddział Wiarusów walczył z władzami komunistycznymi aż do lipca 1949 roku.

Ciekawe miejsca w Rdzawce


Rdzawka pochwalić się może nie tylko fascynującymi dziejami, ale również ciekawym zabytkiem – drewnianym kościółkiem na Piątkowej Górze, który powstał w miejscu cudownego ocalenia wędrującego tędy kupca przed zbójami.

Równie znane jest znajdujące się w pobliżu kościółka źródło Pociesznej Wody.

Z Rdzawi można rozpocząć również ciekawą wycieczkę w góry. Poprowadzony stąd niebieski szlak wiedzie turystów do schroniska na Starych Wierchach, a następnie na szczyt Turbacza, najwyższego szczytu Gorców. Niebieskim szlakiem z Rdzawi można ruszyć również na Przełęcz Sieniawską.

Dla osób preferujących mniej wymagające wycieczki wyznaczona została również trasa biegnąca przez Piątkową Górę do centrum Rabki-Zdroju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz