niedziela, 20 listopada 2011

Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju

Rabka-Zdrój słynie przede wszystkim z wielu atrakcji i rozrywek dla najmłodszych oraz pięknego, górskiego otoczenia. Ciekawe obiekty na terenie tego uzdrowiska znajdą również pasjonaci architektury drewnianej oraz historii sztuki. W okolicy Rabki-Zdroju, a także w samym jej centrum, zachowało się sporo ciekawych budynków. Najcenniejszą jednak budowlą znajdującą się na terenie miejscowości jest stojący w niewielkiej odległości od Parku Zdrojowego kościółek.

Z pozoru jest to jeden z wielu drewnianych kościółków, które w beskidzkich miejscowościach spotkać można niemal na każdym kroku. Z pozoru nic go nie wyróżnia. Owszem ciekawa jest jego sylwetka, malownicze jest jego otoczenie, ale czy to wystarczy, by uznać go za obiekt wyjątkowy? Pod względem architektonicznym jest to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego na terenie Podtatrza.

Wnętrze drewnianego kościółka


Komu to za mało, niech zajrzy do wnętrza, bo właśnie ono stanowi o unikalności tego obiektu. Otóż kościół w Rabce-Zdroju dawno przestał być kościołem z prawdziwego zdarzenia. Obok drewnianego kościółka powstała większa, murowana świątynia w stylu neogotyckim, która to pełni od ponad stu lat funkcje sakralne. A jej drewniany poprzednik? Służy dziś jako muzeum.

Początki muzeum Władysława Orkana w Rabce


To, że drewniany kościółek z Rabce-Zdroju ocalał, jest zasługą członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Działacze PTT już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia zainteresowali się tą pięknie położoną miejscowością i jej atrakcjami. Modrzewiowy kościół z początku XVII stulecia wzbudził ich zainteresowanie. Postanowili go ocalić przed zniszczeniem i dać turystom przybywającym do Rabki możliwość cieszenia się jego pięknem. Ponieważ msze odbywały się w nowym kościele, w starym postanowiono urządzić muzeum. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i szybko przystąpiono do jego realizacji. Po siedmiu latach starań i ciężkich prac mieszkańcy Rabki mogli wreszcie powiedzieć: „Mamy niezwykłe muzeum im Władysława Orkana”.

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju faktycznie należy do jednych z najciekawszych w Polsce. Po pierwsze nie każda placówka muzealna może funkcjonować w zabytkowym kościele. Po drugie – imię patrona, znanego piewcy Gorców, zobowiązuje do promowania piękna tej ziemi i szerzenia wiedzy o jego historii i kulturze. Po trzecie – ciekawe i oryginalne zbiory, zgromadzone w muzeum, przyciągają uwagę zwiedzających i wywierają na nich ogromne wrażenie.

Eksponaty w muzeum


Rabka-Zdrój jest dziś miastem, jednak w muzeum znajdziemy wiele pamiątek po jej wiejskiej przeszłości. Są to stare sprzęty domowe oraz narzędzia rolnicze, dawne stroje góralskie i wyroby z ceramiki. Zobaczyć tu można również bogatą kolekcję sztuki ludowej: prostej, naiwnej, a przez to tak cennej. Zgromadzonych tu rzeźb pochodzących z XVI-XIX wieku i zbioru ludowego malarstwa sakralnego zazdrości Rabce niejedno wielkie muzeum. Zgromadzone w Rabce obrazy wykonano na płótnie, szkle, papierze, desce… Miejscowi twórcy potrafili wykorzystać wszystko.

Będąc w Rabce koniecznie trzeba zajrzeć do tego muzeum. Dziś tylko w nim można uświadomić sobie, jak wyglądało życie mieszkańców Rabki-Zdroju zanim stała się ona popularnym uzdrowiskiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz