poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Skansen w Chabówce

Sąsiadująca z Rabką-Zdrojem Chabówka znana jest przede wszystkim z oryginalnego skansenu. Wizyta w tutejszym Skansenie Taboru Kolejowego jest najlepszą okazją, by poznać historię kolei na ziemiach polskich.

Historia Parowozowni w Chabówce


Parowozownia, na terenie której zgromadzono zabytkowe wagony, parowozy i urządzenia stosowane w kolejnictwie, powstała pod koniec XIX wieku. Był to obiekt typowy dla ówczesnych kolei austriackich (Chabówka znajdowała się na ziemiach zagarniętych w okresie rozbiorów przez Austrię).

Warto dodać, że samo uruchomienie w 1899 roku linii kolejowej Chabówka – Nowy Targ – Zakopane było wydarzeniem niezwykle ważnym dla tego regionu i w znacznym stopniu przyczyniło się do przyspieszenia rozwoju położonych w jej pobliżu miejscowości. Skorzystała na tym nie tylko Chabówka, ale również Rabka.

Początki Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce


Obecnie teren dawnej parowozowni służy celom muzealnym. Od początku lat 90-tych XX wieku zaczęto tu gromadzić zabytkowe parowozy i wagony. Do Chabówki trafił m.in. zabytkowy tabor z Suchej Beskidzkiej, będący obecnie ważną częścią ekspozycji. Oficjalnego otwarcia Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce dokonano w czerwcu 1993 roku.

Od tego momentu turyści zwiedzać mogą niezwykłą ekspozycję, w skład której wchodzą dawne lokomotywy, wagony osobowe i towarowe, a także tabor specjalny: pługi odśnieżne, dźwigi, drezyna ręczna oraz największa chyba atrakcja skansenu – drezyna powstała na bazie samochodu Warszawa M 20.

Oprócz taboru w skansenie w Chabówce zobaczyć można również zabytkową halę lokomotywowni oraz budynek administracyjny , który posiadał dodatkowo schrony przeciwlotnicze. Urządzono tu również izbę muzealną, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolejnictwa oraz ważniejsze dokumenty związane z tą gałęzią transportu.

Parowozjada


Zabytkowe wagony i parowozy zgromadzone w Skansenie Tabory Kolejowego jeszcze dziś są wykorzystywane jako atrakcje turystyczne. Od 2005 roku w Chabówce organizowana jest impreza o nazwie „Parowozjada”, w czasie której można odbyć podróż takim właśnie zabytkowym taborem. Tutejsze eksponaty są również często wykorzystywane na planach filmowych.

Na terenie skansenu można nie tylko zwiedzić ciekawą wystawę i zapoznać się z dziejami kolejnictwa. Można tu również skorzystać z noclegu. Na terenie obiektu przygotowano bowiem dla turystów 50 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie: turystycznym i nieco wyższym. Do dyspozycji gości oddano m.in. plac zabaw oraz miejsce na ognisko. A trzeba przyznać, że nocleg na terenie jednego z najbardziej oryginalnych skansenów w Polsce jest ogromną atrakcją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz