piątek, 5 stycznia 2018

Orszak Trzech Króli 2018 w Rabce

Już kolejny raz mieszkańcy i goście Rabki mają okazję przyłączyć się do wspólnego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego (popularnie nazywanego Świętem Trzech Króli) poprzez udział w orszaku - jednym z wielu, które w tym dniu przejdą ulicami polskich miast, by upamiętnić wyprawę mędrców ze Wschodu, którzy - zgodnie z Ewangelią według św. Mateusza - przybyli do Betlejem, aby oddać hołd nowo narodzonemu Chrystusowi.

We wspomnianym tekście Pisma Świętego nie ma nigdzie mowy o konkretnej liczbie przybyszów, zwyczajowo ustala się ją na podstawie liczby wymienionych darów. Nie ma tam także słynnych imion - Kacper (Gaspar), Melchior, Baltazar - które tym postaciom zostały nadane później. Magowie, mędrcy lub królowie stali się bohaterami licznych apokryfów i legend, wspomina się o nich w tekstach kolęd lub jasełek.  

Ze trzema królami związana jest tradycja wypisywania pierwszych liter  ich imion (K+M+B) poświęconą kredą na drzwiach domów; warto przypomnieć, że inna pisownia (C+M+B) nie odnosi się już do do Kacpra, Melchiora i Baltazara, ale do formuły błogosławieństwa Christus Mansionem Benedicat (Chrystus błogosławi domowi), a może też oznaczać Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). 

Tradycja orszaku wywodzi się z Hiszpanii.  W Polsce sięga ona 2005 roku, kiedy to uczniowie szkoły Żagle zorganizowali uliczne  jasełka. Nie były one jednak właściwym orszakiem, gdyż ten odbył się dopiero  w 2009 roku w Warszawie.

Hasło tegorocznego orszaku brzmi "Bóg jest dla wszystkich". Rozpocznie się on Mszą świętą sprawowaną w kościele św. Teresy o godzinie 12. Stamtąd uczestnicy przejdą do Amfiteatru, gdzie przedstawiony zostanie pokłon trzech króli i rozpocznie się wspólne kolędowanie, a także nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską. Uczestnikom rozdawane będą korony, śpiewniki, flagi oraz pamiątkowe naklejki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz