sobota, 26 marca 2016

Wielkanoc 2016

Wszystkiego dobrego z okazji Świąt Wielkanocnych dla Mieszkańców Rabki i jej Gości. :)

    Zacznij od Zmartwychwstania
    od pustego grobu
    od Matki Boskiej Radosnej
    wtedy nawet krzyż ucieszy
    jak perkoz dwuczuby na wiosnę
    anioł sam wytłumaczy jak trzeba
    choć doktoratu z teologii nie ma
    grzech ciężki staje się lekki
    gdy się jak świntuch rozpłacze
    - nie róbcie beksy ze mnie
    mówi Matka Boska
    to kiedyś
    teraz inaczej
    zacznij od pustego grobu
    od słońca
    ewangelie czyta się jak hebrajskie litery
    od końca

    (Ks. Jan Twardowski)


wtorek, 22 marca 2016

Triduum Paschalne 2016 w Rabce

Dobiega końca kolejny Wielki Post. Niebawem chrześcijanie w uroczysty sposób wspominać będą mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Oto jak będzie wyglądał tegoroczny przebieg Triduum Paschalnego - Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty - w rabczańskich kościołach.

NABOŻEŃSTWA

Wszystkie uroczystości zaczynać się będą o 18 (parafia św. Teresy) i 18:30 (parafia św. Marii Magdaleny).

DROGA KRZYŻOWA

W Wielki Piątek o 15 (Teresa) oraz o 10 (dla dziec - obie parafie), 11 (dla gimnazjalistów -Teresa) i 17.30 (Maria Magdalena).

ADORACJE - W CIEMNICY I W GROBIE

W Wielki Czwartek do 22. Wielkopiątkowa nocna od 21 do 6 i 7 (św. Teresa). Młodzież w Wielki Piątek adoruje w godzinach 22-23 (Maria Magdalena) i 23-24 (Teresa).

ŚWIĘCENIE POKARMÓW

W Teresie od 9 do 17 co godzinę,w Marii Magdalenie od 9 do 15 co 30 minut;o 12 święcenie i pokaz zwyczajów wielkanocnych w Muzeum Orkana.

REZUREKCJA

W Teresie o 6 rano w Niedzielę Wielkanocną, w Marii Magdalenie po liturgii wielkosobotniej.

środa, 9 marca 2016

Miejska Droga Krzyżowa

11 marca Już po raz piąty ulicami Rabki przejdą wierni uczestniczący w wielkopostnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Jak zwykle początek trasy jest w kościele św. Marii Magdaleny, a koniec w kościele św. Teresy, gdzie będzie można przyjąć Komunię. Uczestnicy przejdą ulicami Orkana i Parkową. Rozpoczęcie o godzinie 18. Organizatorzy proszą o przyniesienie świec.

Początki nabożeństwa sięgają pielgrzymek pierwszych chrześcijan do Jerozolimy celem odwiedzenia miejsc związanych z pasją Chrystusa. W formie bliższej dzisiejszej  Droga pojawiła się w Średniowieczu, zaś  rozpowszechnili potem ją franciszkanie. Rozważane są podczas sceny pasyjne przedstawiane w Biblii (np. przymuszenie Szymona z Cyreny do pomocy w dźwiganiu krzyża), jak i przekazane przez Tradycję (otarcie twarzy Chrystusa przez Weronikę). Czasem do czternastu głównych stacji dodaje się stację piętnastą - zmartwychwstanie, która podkreśla faktyczny cel i finał misji Chrystusa.