piątek, 11 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa 2014

Kolejny Wielki Post dobiega końca. Najbliższa niedziela (13 kwietnia) to już szósta niedziela tegoż okresu, tak zwana Palmowa.  Z tej okazji w Kościele Katolickim dokonuje się uroczystego poświęcenia palm, które przypominają o wydarzeniach związanych z  wjazdem Chrystusa do Jerozolimy. Zwyczaj wykonywania ozdobnych palm wywodzi się z czasów średniowiecza.

Jak co roku organizowany jest konkurs palm (w tym roku odbędzie się pięćdziesiąta szósta edycja). Po raz pierwszy odbył się on roku 1958. Była to jedna z pierwszych imprez tego typu w Polsce i do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z bardziej znanych konkursów w kraju. Jednym z wielkich popularyzatorów  i sympatyków idei konkursu był świętej pamięci Jan Fudala.

O 11.00 odbędzie się w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny uroczysta Msza Święta, po której nastąpi przejście procesyjne do Starego Kościółka (czyli Muzeum im. Władysława Orkana). W procesji zostanie wykorzystana nawiązująca do biblijnej historii figurka Chrystusa na osiołku. O godzinie 12.15 rozpocznie się rejestracja do konkursu palm (można startować w trzech kategoriach - Palma Najpiękniejsza, Najbardziej Oryginalna oraz Najbardziej Tradycyjna), zaś od 13 będzie obradowało jury.

Imprezę uświetni występ zespołu regionalnego. Dodatkowo organizowany będzie kiermasz świątecznych wypieków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz