poniedziałek, 30 grudnia 2013

Podsumowanie roku 2013

Ostatni dzień starego roku to dobra pora na wspomnienie tego, co się podczas niego wydarzyło. Niniejszy przegląd nie obejmie pewnie wszystkich epizodów z życia naszego miasta, ale możliwe, że pomoże w stworzeniu ogólnego obrazu Rabki w 2013 roku.

Rabka była w 2013 roku dość często odwiedzana przez reprezentujących różne partie polityków. Gościliśmy między innymi Janusza Korwin-Mikkego (Kongres Nowej Prawicy), Jarosława Gowina (Polska Razem) oraz Tomasza Kaczmarka (Prawo i Sprawiedliwość), którzy przybywali na krótkie spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami.Przebudowane zostały ulice Polna, Słoneczna, Parkowa oraz Orkana. Rozpoczął się także remont budynku dworca PKP.

Latem nie można było narzekać na brak atrakcji - w wakacje działo się naprawdę sporo. Do Rabki zawitało z koncertami Lato z Radiem, w Amfiteatrze wystąpiła Grażyna Łobaszewska (wcześniej - bo w maju - na rabczańskiej scenie pojawiła się Eleni), a także zespół The Beatlemen i kabaret Paranienormalni, na deptaku pojawiły się smoki, nad Poniczanką odbył się piknik muzyczny, a mieszkańcy oraz turyści mogli oglądać zabytkowe auta, po raz drugi przetestować swoją znajomość języka angielskiego i uczestniczyć w nocnych pokazach filmowych pod gołym niebem. To tylko niektóre z wielu tegorocznych wakacyjnych wydarzeń.
Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec wystartowało z projektem "Zeszyty Rabczańskie" - w listopadzie ukazał się pierwszy numer magazynu o kulturze, sztuce historii i literaturze Rabki i okolic. Podczas uroczystej gali w Rabciu pokazane zostały także urywki filmów o wybitnych Rabczanach (takich jak Ewa Owsiany czy Jerzy Kolecki) - jest to kolejny projekt Stowarzyszenia, za który trzymamy kciuki.Rok 2013 to jednak także smutne wydarzenia - we wrześniu Rabka pożegnała młodego kapłana, księdza Kamila Kowalczyka, który zmarł od ran odniesionych w wypadku samochodowym. Mieszkańcy tłumnie przybyli na pogrzeb duchownego. Postać księdza Kamila była wspominana podczas wspomnianej gali Kulturowego Gościńca, zaś ostatni tekst jego autorstwa znalazł się w pierwszym numerze "Zeszytów". Do wieczności odeszła także Jadwiga Handzel - wieloletnia przewodnicząca rabczańskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W styczniu ulicami miasta po raz pierwszy przeszedł orszak Trzech Króli. Również po raz pierwszy rabczańskie Muzeum im. Władysława Orkana włączyło się w słynną akcję Noc Muzeów. Od czerwca natomiast w Starym Kościółku można było oglądać wystawę zabawek ludowych, która wzbudziła wielkie zainteresowanie. Z kolei w lutym powrócił odnowiony neon domu handlowego GAZDA - jego odsłonięciu towarzyszyła niewielka impreza kulturalna. W marcu zorganizowano pierwszy narciarski Memoriał im. Marii Kaczyńskiej. W mijającym roku zaczęła także działać Ochotnicza Grupa Ratunkowa. Jej młodzi członkowie zabezpieczali kolejne imprezy (jak czerwcowy Europejski Bieg Nocny), obecnie przygotowują atrakcje na zbliżający się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Prężnie działał także rabczański sztab Szlachetnej Paczki, który - prócz zrealizowania głównych założeń zdobywającej coraz większą popularność inicjatywy - zorganizował także miejski happening, a także przygotował jedyną w Polsce Aleję Szlachetnej Paczki.

W sierpniu rozpoczęła działalność znajdująca się tuż przy budynku poczty galeria Pogotowie Sztuki, zaś w listopadzie jubileusz 55-lecia obchodziła Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, który uświetniły wydarzenia artystyczne (wystawa prac oraz spektakl kabaretowy). W maju podpisana została umowa partnerska z węgierskim miastem Kiskunfelegyhaza; we wrześniu mogliśmy gościć jej przedstawicieli, a w październiku burmistrz Ewa Przybyło udała się z rewizytą. W lipcu natomiast do Rabki przybyli delgaci z dotychczasowych miast partnerskich, czyli Frome, Murrhardt i Chateau Gontier. W parku pojawiła się siłownia na świeżym powietrzu, z której nader chętnie korzystają turyści i mieszkańcy w różnym  wieku. Również w parku rozpoczęta została budowa nowoczesnego skateparku, który ma zostać oddany do użytku w nadchodzącym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz