piątek, 23 listopada 2012

Miasto Świętego Mikołaja

Ulubiony biskup dzieci, kojarzony przede wszystkim z prezentami dobrotliwy święty Mikołaj, doczekał się w Polsce własnego miasta. Jest jego nieoficjalnym patronem i symbolem. Jak łatwo się domyślić, Miastem Świętego Mikołaja jest Rabka-Zdrój, uzdrowisko przyjazne dzieciom, w którym wszystko kręci się wokół najmłodszych.

Rabka Miastem Dzieci Świata


Inaczej być nie może, bo przecież honorowy tytuł Miasta Dzieci Świata zobowiązuje władze do określonych działań na rzecz dzieci. Troska o najmłodszych ma tu długą tradycję. Od połowy XIX stulecia na kurację przybywali tutaj licznie mali pacjenci, którym starano się za wszelką cenę uprzyjemnić pobyt. Już przed II wojną światową Rabka-Zdrój miała opinię jednego z najważniejszych dziecięcych uzdrowisk w Europie.

Po wojnie rabczańskie sanatoria znów zapełniły się małymi kuracjuszami, pojawiły się więc kolejne pomysły na uatrakcyjnienie ich pobytu w Rabce-Zdroju. Dziś gruźlica nie zagraża już dzieciom, małych pacjentów jest tu już nieco mniej, zaś dzieci nadal licznie przybywają w te strony. Niekoniecznie jako pacjenci. Coraz częściej w Rabki przybywają maluchy, których rodzice właśnie tutaj postanowili spędzić urlop. Dlaczego akurat w Rabce? Odpowiedź jest prosta. Nie ma lepszego miejsca na urlop z dzieckiem niż miasto, którego patronem jest sam Święty Mikołaj.

Rabka Zdrój Miastem Świętego Mikołaja


pomnik mikołaja rabka zdrójWładze miasta starają się stworzyć takie warunki, w których maluchy będą mogły w atrakcyjny sposób spędzić wakacje. Efekty tych działań zobaczyć można w Rabce-Zdroju na każdym kroku. Na dzieci czeka tu mnóstwo atrakcji oraz ciekawych imprez, organizowanych w myślą o nich. Nad wszystkim czuwa najlepszy przyjaciel małych kuracjuszy i wczasowiczów – Święty Mikołaj.

Święty Mikołaj w Rabce-Zdroju gości przez cały rok. Latem, zimą – bez względu na to, jaka pora roku akurat jest za oknem, Mikołaja spotkać tu można bez problemu. Od kilka lat trwa on dumnie na swym stanowisku w centrum uzdrowiska, w pobliżu dworca kolejowego i wita wszystkich przyjezdnych, małych i dużych.

Rabka-Zdrój pochwalić się bowiem może oryginalnym pomnikiem, którzy przedstawia Świętego Mikołaja w towarzystwie dzieci. Sam święty stoi na ogromnej kuli ziemskiej. U jego stóp znajdują się symbole Rabki-Zdroju, których przekaz jest prosty: „Witajcie w Rabce-Zdroju, Mieście Dzieci”. Dla tych, którzy do Rabki-Zdroju przybywają pociągiem, jest to pierwsza atrakcja turystyczna napotkana w drodze. Ten pomnik najlepiej wyraża charakter uzdrowiska. Tu, pod czujnym okiem Świętego Mikołaja, każde dziecko będzie się dobrze czuło i miło spędzi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz