niedziela, 25 listopada 2012

Imprezy kulturalne w Rabce-Zdroju

Rabka-Zdrój ma przebywającym w niej gościom: kuracjuszom i letnikom, do zaoferowania szereg dodatkowych atrakcji, które mogą w znacznym stopniu wzbogacić pobyt w tym znanym uzdrowisku. W czasie pobytu w Rabce warto zapoznać się z harmonogramem organizowanych w tym czasie imprez kulturalnych. Są to imprezy wyjątkowe i bardzo wartościowe, w większości nastawione na promocję tutejszego folkloru, kultury i tradycji.
Od 2001 roku ciekawe imprezy organizują władze Muzeum im. Władysława Orkana, które funkcjonuje w Rabce-Zdroju od lat 30-tych XX wieku. Organizowane przez to muzeum Święta Kultury Góralskiej i Orkanowskiej to cykl imprez, który rewelacyjnie ukazuje piękno i bogactwo kultury tego regionu. Do ważniejszych świąt organizowanych przez rabczańskie muzeum zaliczyć można m.in. „Święto Zwyków Wielkanocnych” oraz „Święto Palm Wielkanocnych” (święto to jest jednocześnie połączone z najstarszym w Polsce konkursem palm wielkanocnych).

Z innych ważnych imprez Święto muzyki „Trzy Światy”. W jego ramach w Rabce-Zdroju usłyszeć można trzy różne rodzaje dawnej muzyki: muzykę dworską, organową i góralską. Atrakcyjną dla turystów imprezą jest również organizowany w czerwcu Jarmark Sztuki Góralskiej „Ginące Zawody”. Ci, którzy swe urlopy w Rabce zaplanowali w lipcu, warto polecić udział w takich imprezach jak „Święto Humoru Góralskiego” czy „Święto Sztuki Góralskiej”.

Oprócz imprez o charakterze typowo regionalnym, Rabka-Zdrój może pochwalić się interesującą propozycją imprez kulturalnych dla dzieci. To właśnie w Rabce odbywa się Finał Piosenki Przedszkolnej, a także Konkurs Piosenki „Wygraj sukces”.

Rabka-Zdrój jest również miejscem, w którym od 1975 roku organizowany jest Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Dla najmłodszych sporo imprez organizowanych jest w czerwcu oraz w miesiącach wakacyjnych. Wówczas to maluchy mogą brać udział w takich akcjach jak „Dzień Dziecka w Mieście Dzieci” czy „Lato w Mieście”.

W miesiącach wakacyjnych w Rabce-Zdroju organizowane są jeszcze dwie ważny imprezy, choć niekoniecznie skierowane do dzieci. To Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej „Fatif” oraz organizowany w starym kościółku-muzeum Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Nieco smutniejsza impreza organizowana jest we wrześniu, a chodzi tutaj o „Pożegnanie Lata”. Również w okresie zimowym na nudę i zastój w dziedzinie kultury w Rabce narzekać nie można. Jest to czas, gdy w Rabce wita się Nowy Rok („Sylwester pod Gwiazdami”) oraz śpiewa piękne, góralskie kolędy (m.in. w ramach konkursu kolęd „Śpiewajmy Małemu Jezusowi”).

Rabka-Zdrój ożywa przede wszystkim w miesiącach letnich, jednak ciekawe imprezy kulturalne odbywają się tutaj przez cały rok. Oryginalny Sylwester? Okres świąt Bożego Narodzenia lub Wielkiej Nocy? Dzień Dziecka? Rabka-Zdrój ma specjalną ofertę na każde z tych świąt. Warto zatem przed wybraniem się na urlop do tej miejscowości sprawdzić, w jakich uroczystościach moglibyśmy wziąć ewentualnie udział. Warto z takiej możliwości skorzystać, bo w Rabce, jak nigdzie indziej, kultura i folklor mają swój niepowtarzalny charakter.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz