piątek, 6 lipca 2012

Chochołów

Dzisiejszy tekst poświęcony jest położonej w województwie małopolskim podtatrzańskiej wsi oraz  znajdującym  się  w niej atrakcjom. Zapraszamy do lektury!

HISTORIA – NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA


Historia Chochołowa datuje się od szesnastego stulecia. Jego końcem, w 1592 roku, sołtys Bartłomiej  Kluska  (Chochołowski) otrzymał  z rąk królewskich  przywilej sołecki. W XIX wieku odbyło się tutaj antyaustriackie powstanie, na czele którego stanął miejscowy organista i nauczyciel, Jan Andrusikiewicz.  Podczas  II wojny światowej  Chochołów stanowił ważny ośrodek  dla  kurierów  i partyzantów. W latach 90., przy granicy z Suchą Górą, odsłonięty został obelisk, upamiętniający akcję przeprowadzania przez tamtejsze tereny marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

ZABYTKI


W Chochołowie znajduje się dziewiętnastowieczny neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Jacka. Nieopodal świątyni znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego, przedstawiające także zabytki związane z ogólnie pojmowaną kulturą podhalańską. Przy wjeździe do wsi znajduje się figura świętego Jana Nepomucena, obrócona tyłem do Czarnego Dunajca (według  ludowych  przekazów jest to kara dla  mieszkańców tamtej wioski za pomoc w tłumieniu powstania).  W centrum wsi znajduje się  piękna, zabytkowa studnia.

GÓRALSKIE NUCICKI


Co roku w Chochołowie odbywa się konkurs muzyczny "Góralskie Nucicki". Promuje muzykę góralską, a także zachęca młodych i początkujących artystów do współpracy ze starszymi i bardziej doświadczonymi (częste są występy rodzinne).

CHAŁUPY


Chochołów słynie z drewnianych domów góralskich, zdobionych i kolorowych.  Jednym z najbardziej interesujących domów jest Chałupa Z Jednej Sedli, liczący sobie ponad sto lat budynek,, zbudowany z jednego, ogromnego pnia. Każdego roku, na Wielkanoc i Boże Ciało, odbywa się tradycyjne mycie chałup przy użyciu wody i mydła

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz