środa, 18 kwietnia 2012

Rabka Zdrój ważniejszym miastem Besidu WyspowegoRabka-Zdrój to miejscowość w województwie małopolskim, położona na wysokości 500-600 m n.p.m., stanowiąca ważny ośrodek turystyczny, letniskowy czy rekreacyjny. Miasteczko to usytuowane jest między Krakowem a Zakopanem, w obrębie Beskidu Wyspowego.

Kojarzona jest przede wszystkim z licznymi uzdrowiskami i sanatoriami. Utworzeniu ich sprzyjała obecność leczniczych źródeł oraz łagodny mikroklimat. Jako że najlepsze wyniki osiągane są tutaj w leczeniu różnorodnych schorzeń u dzieci, Rabka-Zdrój w 1996 roku otrzymała z rąk Wojewody Małopolskiego tytuł „Miasta Dzieci Świata”.

Z tego powodu utworzone również zostało, mieszczące się obecnie na terenie parku rodzinnego Rabkoland, Muzeum Orderu Uśmiechu. Ponieważ z miasteczka wychodzą liczne szlaki turystyczne, na których o bezpieczeństwo dba okoliczne Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego, do okolic Rabki przybywają rzesze turystów. Liczne atrakcje w samej Rabce-Zdrój, jak m.in. Muzeum Etnograficzne im. Orkana czy posiadający bogatą historię Teatr Lalek „Rabcio” ściągają do miejscowości wielu turystów, jednak najważniejszym zadaniem Rabki-Zdrój jest bycie miejscowością uzdrowiskową.

Miasto zostało zaludnione w ramach kolonizacji przez cystersów szczyrzyckich w latach trzydziestych XIII wieku. Początki uzdrowiska wiązały się z obecnością na terenie ówczesnej Rabki-Zdrój wód solankowych. Sól z pochodząca z ich eksploatacji była początkowo wykorzystywana jedynie na użytek klasztoru. Wieki trwało, zanim miało miejsce zwiększone zainteresowanie miejscowymi źródłami, wiążące się ściśle z postacią prof. Józefa Dietla – wybitnego balneologa, badacza karpackich źródeł mineralnych. To on, działając na polecenie obecnego właściciela miejscowości ustalił skład chemiczny tamtejszych źródeł i wykazał, że zawierają one cenny jod, brom oraz chlorek sodu. Wysoka zawartość tych substancji postawiła Rabkę-Zdrój na jednym z czołowych miejsc w całej Europie.

W wieku XIX powstały pierwsze urządzenia zdrojowe, liczne pensjonaty i hoteliki. Rozpoczął się również napływ kuracjuszu, a co za tym idzie rozwój wszelakich połączeń komunikacyjnych. Po dziś dzień Rabka-Zdrój jest uważane za jedno z największych i cieszących się dużą popularnością uzdrowisk w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz